Inowrocław: setki padłych ptaków w parku Solankowym

Polska
Inowrocław: setki padłych ptaków w parku Solankowym
pixabay/ivabalk

Setki padłych kawek i gawronów taki widok zastali mieszkańcy Inowrocławia, którzy w niedzielne popołudnie wybrali się parku Solankowego. Powiatowy lekarz Weterynarii uspokaja, że na razie nic nie wskazuje na to, że ptaki padły ofiarą wirusa. Część ptaków została zutylizowana na miejscu.

Wstępne ustalenia Powiatowego Lekarza Weterynarii z Inowrocławia wskazują, że przyczyną masowego pomoru ptaków mogło być zatrucie. Być może ptaki zatruły się ziarnem zbóż.

 

Zbadają próbki

 

Przyczyna masowej śmierci ptaków będzie znana po szczegółowym zbadaniu próbek, które przeprowadzi Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach dokąd przewieziono pobrane próbki. Tam zostaną przebadane m.in na obecność wirusa H5N8 - ptasiej grypy.

 

Próbki bada  również Zakład Higieny Weterynaryjnej w Bydgoszczy. Dopóki nie będą znane ostateczne przyczyny pomoru, część parku będzie zamknięta.

 

Martwe ptaki w parkowych alejkach

 

Martwe ptaki zauważono w niedzielę ok. godz. 14:00.

 

- Na miejscu służby zabezpieczyły kilkaset sztuk martwych zwierząt. Przewiezione zostały do utylizacji. Obszar o powierzchni mniej więcej hektara został też zdezynfekowany przez specjalistyczną firmą - powiedziała RMF Izabella Drobniecka z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu

 

- Park jest teraz zabezpieczany przez funkcjonariuszy i na razie pozostaje zamknięty. Decyzja, co zrobić dalej, będzie podejmowana po uzyskaniu wyników badań - dodała.

 

rmf.fm, polsatnew.pl

 

az/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze