Rumunia rozbita. Lewandowski i Grosicki bohaterami, jesteśmy liderami grupy E

PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

Reprezentacja Polski pokonała na wyjeździe Rumunię 3:0 w czwartym meczu eliminacji do mistrzostw świata 2018. Wynik meczu po kapitalnej indywidualnej akcji otworzył Kamil Grosicki, dwa kolejne trafienia dołożył Robert Lewandowski. Dzięki wygranej biało-czerwoni są liderami grupy E i mają trzy punkty przewagi nad Czarnogórą.

Pojedynek w Bukareszcie rozpoczął się od ataków reprezentacji Polski. W 10. minucie mocny strzał Kamila Grosickiego obronił Ciprian Tatarusanu. Kilkadziesiąt sekund później skrzydłowy francuskiego Rennes popisał się efektowną indywidualną akcją - poradził sobie z obrońcami rywali, wbiegł na pole karne, po czym strzelił tak, że piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki.

Po zdobyciu gola podopieczni Nawałki wciąż nie oddawali inicjatywy. W 37. minucie mocny strzał z kilkunastu metrów oddał Jakub Błaszczykowski, ale trafił w bramkarza gospodarzy.

Od początku meczu niespokojnie było na trybunach, gdzie kibice obu drużyn rzucali racami i petardami. W 42. minucie spotkanie zostało nawet na kilkadziesiąt sekund przerwane, gdy z trybuny zajmowanej przez Rumunów, za bramką Łukasza Fabiańskiego, na boisko rzucono kilka rac.

Lewandowski najpierw ogłuszony, potem skuteczny

Dłuższa przerwa nastąpiła w drugiej połowie. W 54. minucie, tuż przed wykonaniem rzutu rożnego przez Rumunów, w polu karnym biało-czerwonych wybuchła petarda hukowa. Najbliżej tego zdarzenia był Lewandowski, który ogłuszony padł na murawę. Przerwa trwała około czterech minut, ostatecznie kapitan biało-czerwonych wrócił na boisko i kontynuował grę.

A na murawie, choć coraz częściej przy piłce byli Rumuni, niewiele się zmieniało. Polscy piłkarze wciąż kontrolowali spotkanie, nie pozwalając rywalom na stwarzanie groźnych okazji. Fabiański rzadko był zmuszany do interwencji. W 67. minucie odbił piłkę na rzut rożny po strzale rezerwowego Florina Andone, ale później miał niewiele pracy.

Tymczasem jego koledzy nie ograniczali się do obrony wyniku. W 82. minucie wprowadzony chwilę wcześniej Łukasz Teodorczyk zgrał do Lewandowskiego, napastnik Bayernu ruszył z piłką, wpadł w pole karne i mocnym strzałem pokonał Tatarusanu.

W doliczonym czasie gry kapitan biało-czerwonych ustalił wynik spotkania, wykorzystując rzut karny podyktowany za faul właśnie na nim.

Goni legendy, sam już jest jedną z nich

Lewandowski ma już na koncie 42 gole w reprezentacji. W klasyfikacji wszech czasów najlepszych strzelców drużyny narodowej awansował na trzecie miejsce. Liderem jest Włodzimierz Lubański, który w 75 występach uzyskał 48 bramek.

To pierwsze od 84 lat (od października 1932 roku) wyjazdowe zwycięstwo Polski nad Rumunią.

Zapis naszej relacji na żywo:

90+6 min.

Koniec! Brawo biało-czerwoni! Jesteśmy liderami grupy E!

90+4 min.

Piłka trafia do Lewandowskiego. Nie ma spalonego, ma przed sobą tylko połowę rywali i bramkę. Ale daje się dogonić i zapędzić pod linię końcową. Bez strzału.

90+3 min.

90+2 min.

Doliczone sześć minut.

90+1 min.

3:0! Pewny strzał w lewy róg bramki, 42. gol w kadrze Roberta Lewandowskiego.

90 min.

RZUT KARNY! Lewandowski wpada w pole karne, mija Grigore, ten ratuje się faulem.

85 min.

Polscy kibice śpiewają hymn. Rumuńscy rzucają racami w Fabiańskiego.

82 min.

Akcję zaczął Teodorczyk, który świetnie przyjął na klatkę daleko zagraną piłkę. Zgrał do tyłu do Lewandowskiego, napastnik Bayernu zbiegł w pole karne i huknął lewą nogą. Na tyle mocno, że przełamał rękawice Tatarusanu. Piłka zatrzepotała w siatce.

82 min.

GOOOOOOOOL! LEWANDOWSKI! PO MECZU!

82 min.

Keseru zastępuje Stanciu. Grają na trójkę w napadzie.

80 min.

I zmienia Zielińskiego. Gramy końcówkę na dwóch napastników. A przed chwilą żółtą kartkę obejrzał Andone.

77 min.

Teodorczyk rozgrzewa się. Niedługo wejdzie na boisko.

75 min.

Szybka akcja Polaków i jeszcze szybszy Grosicki wpada w pole karne. Zamiast jednak szukać podania - uderza z trudnej pozycji. Tatarusanu łatwo broni.

73 min.

Fatalna strata w środku pola! Piłka szybko trafia do Chipciu, ten w polu karnym nie ma jednak jak oddać strzału i odgrywa do Marina. Który z kolei zostaje zablokowany.

70 min.

Świetny strzał Zielińskiego - z powietrza, z woleja, lewą nogą, sprzed pola karnego. O włos od słupka.

69 min.

Mączyński zmienia Linetty'ego.

67 min.

Rumuni domagają się rzutu karnego po rzekomym zagraniu ręką Lewandowskiego. Kończy się żółtą kartką dla rezerwowego.

65 min.

Nietypowa, kozłująca, wysoko odbijająca się futbolówka wpada w nasze pole karne. Polacy przepychają się z Rumunami, w końcu niepewnie na linii bramkowej łapie piłkę Fabiański.

61 min.

LINETTY! Jak on tego nie trafił! Piszczek fenomenalnie urwał się na prawym skrzydle i jeszcze lepiej zagrał w pole karne. Futbolówka trafiła do wbiegającego na piąty, szósty metr Linetty'ego - a właściwie między jego nogi. Dosłownie przeleciała mu między nimi, jakby się nie spodziewał, że będąc tuż przed bramką może dostać podanie...

60 min.

Już gramy. Lewandowski na murawie, mecz z pewnością przedłuży się.

57 min.

Nasz gwiazdor dochodzi już do siebie.

54 min.

Rumuni przygotowują się do rzutu rożnego, kiedy tuż obok Lewandowskiego wybucha petarda hukowa! Polski napastnik potrzebuje pomocy medycznej. Leży ogłuszony.

53 min.

LEWANDOWSKI! Świetny strzał z rzutu wolnego, piłka minęła lewy słupek bramki o włos.

53 min.

52 min.

Grosicki bez pardonu wycięty - to mogła być akcja na 2:0, ale Benzar ogląda tylko żółty kartonik.

51 min.

Zieliński wychodzi ze świetną kontra, ale gra do Lewandowskiego, który hamuje akcję i nie może przedryblować rywala.

49 min.

Wracają demony poprzednich spotkań - zmiana stron, Rumuni rzucili nam się do gardeł, my całkowicie gubimy się. Kolejne rzuty rożne i rozpaczliwe wybicia piłki.

47 min.

Dwie zmiany w rumuńskiej drużynie w przerwie: Andone za Popę i Prepelita za Hobana.

46 min.

Wracamy do gry.

45+1 min.

PRZERWA. Brawo biało-czerwoni, brawo Kamil Grosicki! Wracamy za kwadrans.

43 min.

Kolejna indywidualna akcja Grosickiego! Tym razem znacznie gorsza... strzał zablokowany.

42 min.

Nagle w stronę Fabiańskiego poleciały race. Sędzia przerwał grę, ale służby porządkowe posprzątały je tak szybko, że chyba nikt nie pomyślał o wysyłaniu piłkarzy do szatni.

40 min.

Mecz jest dosyć brutalny - Rumuni chętnie faulują, my także w ten sposób "naprawiamy" swoje błędy.

37 min.

Lewandowski jest z piłką w narożniku. Gra do Zielińskiego, który sprytnie przepuszcza piłkę. Błaszczykowski ma dobrą okazję, ale strzela ze zbyt ostrego kąta, żeby zaskoczyć rywali.

32 min.

Groźna akcja Rumunów! Dośrodkowanie z rzutu wolnego, futbolówka trafia w naszą szesnastkę, dwóch Rumunów ma okazję wpakować ją do bramki, Fabiański ofiarnie odbija.

31 min.

28 min.

Chipciu przedziera się z piłką wzdłuż linii naszego pola karnego. W końcu wypuszcza sobie ją za daleko i traci.

26 min.

Dośrodkowanie z rzutu wolnego w wykonaniu Rumunów. Kolejna pewna interwencja Fabiańskiego.

24 min.

Tymczasem Fabiański pewnie w bramce - łapie piłkę po ostrym dośrodkowaniu w pole karne.

20 min.

Fatalne wykonanie rzutu wolnego przez samego sfaulowanego. "Lewy" uderzył słabo i prosto w mur.

19 min.

Lewandowski faulowany przed polem karnym. Będzie okazja dla nas.

15 min.

Teraz rajd Jędrzejczyka - wpadł w pole karne i odegrał na dwudziesty metr do Zielińskiego. Ten jednak przełożył piłkę na słabszą nogę, uderzył i został zablokowany.

13 min.

Gospodarze gubią się - teraz okazja dla Zielińskiego, ale jego strzał został zablokowany.

11 min.

Przebiegł sam ponad 30 metrów! Minął pięciu (!) rumuńskich obrońców, wpadł w pole karne i uderzył pod poprzeczkę - futbolówka odbiła się od niej i zatrzepotała w siatce. Fenomenalna akcja polskiego pomonicka!

11 min.

GROSICKI! JAK ON TO ZROBIŁ! GOL! 1:0!

10 min.

Lewandowski ruszył samotnie lewym skrzydłem. Dośrodkowaną piłkę wybili obrońcy - pod nogi Grosickiego, który od razu uderzył. Celnie, ale to nie była trudna piłka do obrony.

6 min.

Polacy starają się grać piłką, ale Rumuni stosują agresywny pressing. W końcu Lewandowski dostaje futbolówkę w narożniku pola karnego i uderza. Bardzo niecelnie.

3 min.

2 min.

Początek meczu agresywny w wykonaniu gospodarzy.

1 min.

Zaczęli!

20:42

Przypomnijmy: naszej drużyny jeszcze nie było na stadionie w Bukareszcie, kiedy polscy kibice wzięli udział w bójce. Do starcia miało dojść w jednym z barów.

20:41

Obie drużyny już na murawie, czas na hymny.

20:40

Warto pamiętać, że z powodu dzisiejszego sensacyjnego remisu 2:2 Czarnogóry z Armenią, wygrana da prowadzenie w grupie E nie tylko Polakom, ale i Rumunom.

20:39

Skład reprezentacji Polski: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Karol Linetty, Grzegorz Krychowiak - Jakub Błaszczykowski, Piotr Zieliński, Kamil Grosicki - Robert Lewandowski

20:38

Skład Rumunów: Tatarusanu - Benzar, Chiriches, Grigore, Tosca - Hoban, Marin - Popa, Stanciu, Chipciu - Stancu.