McFaul dodał, że na rosyjskiej liście osób objętych zakazem wjazdu do Rosji jest prawdopodobnie już od 2014 roku, gdy Moskwa utworzyła tę listę w reakcji na amerykańskie sankcje nałożone na nią po inwazji na ukraiński Krym.

 

"Powiedziano mi, że jestem na kremlowskiej liście z powodu moich bliskich związków z Obamą" - dodał w kolejnym tweecie były ambasador.

 

 

Architekt polityki "resetu" w stosunkach z Moskwą

 

McFaul był ambasadorem USA w Rosji od stycznia 2012 roku do lutego 2014 roku, gdy zrezygnował, podając powody rodzinne. Przed przyjazdem do Moskwy był doradcą ds. Rosji prezydenta Baracka Obamy. Był uważany za architekta polityki "resetu" w stosunkach z Moskwą, czyli ich poprawy po okresie zamrożenia w końcowej fazie rządów poprzedniego prezydenta USA George'a W. Busha.

 

Jako ambasador w Moskwie McFaul był krytykowany przez prokremlowskich komentatorów za spotykania z opozycją i krytykowanie sytuacji w sferze praw człowieka w Rosji. Obecnie jest profesorem na wydziale politologii Stanford University oraz ekspertem Hoover Institution. Pozostał jednym z najgłośniejszych krytyków Kremla.

 

PAP