"To tylko pogłoski". Deutsche Bank o wyjściu z Polski

Biznes
"To tylko pogłoski". Deutsche Bank o wyjściu z Polski
Flickr/Elliott Brown/CC BY-SA 2.0

"Grupa Deutsche Bank nie komentuje tego typu spekulacji medialnych. Informacje te są jedynie pogłoskami rynkowymi” - tak Deutsche Bank Polska komentuje informacje agencji Reutera o tym, że niemiecka grupa planuje sprzedaż swojego polskiego oddziału.

Agencja Reutera powołała się na dwa niezależne źródła w banku. Według niej niemiecki gigant finansowy chce się pozbyć balastu i uprościć działalność. Chodzić ma o sprzedaż kilku oddziałów w europejskich krajach w tym w Polsce.

 

Liczą na "repolonizację banków"

 

Dodatkowo centrala firmy liczy - według Reutersa, że znajdzie kupca na Deutsche Bank Polska w związku z zapowiedziami przedstawicieli rządu zwiększenia udziału polskiego kapitału na rynku bankowym.

 

Elementem tych działań są m.in. prowadzone przez  PZU negocjuje o wykup Pekao od włoskiego banku UniCredit.


Według komentatorów ze sprzedażą polskiej części Deutsche Banku może być jednak problem. Prawie jedna trzecia aktywów tego banku (ponad 12 mld zł) to kredyty walutowe, głównie hipoteczne, we franku szwajcarskim i euro. Jest mało prawdopodobne, aby Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się na sprzedaż zagranicznemu podmiotowi tych zobowiązań.
 
Problemy finansowe niemieckiego giganta


Deutsche Bank miał w ubiegłym roku 6,7 mld euro straty. Dodatkowo firma zmaga się możliwością zapłacenia miliardów euro kar i odszkodowań za oszustwa na rynkach finansowych, nazywanych w sprawozdaniach spółki "kosztami sporów prawnych". Ministerstwo sprawiedliwości USA domaga się od Deutsche Banku do 14 mld dolarów tytułem kary za narażenie klientów na straty poprzez oferowanie im toksycznych aktywów, powiązanych z rynkiem kredytów hipotecznych.

 

DB istnieje od 1870 roku. Zatrudnia ok. 100 tys. osób w ponad 70 krajach. Jego aktywa to 1,7 biliona euro, czyli około 6 razy tyle ile wynoszą w sumie aktywa 20 największych polskich banków. Jeszcze w 1999 roku Deutsche Bank był największym bankiem na świecie pod względem posiadanych aktywów. Teraz spadł do drugiej dziesiątki.

 

Od czasu do czasu w prasie pojawiają się spekulacje, że bank ten sprzeda swój polski oddział. Informacje te nie zostały jednak nigdy oficjalnie potwierdzone. Deutsche Bank jest 11. co do wielkości bankiem w Polsce.

 

polsatnews.pl, money.pl

ptw

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze