"Nawet po ludzku zwolnić mnie nie mogą". Ukraiński rząd zatwierdził dymisję Saakaszwilego

Świat
"Nawet po ludzku zwolnić mnie nie mogą". Ukraiński rząd zatwierdził dymisję Saakaszwilego
Petro Poroszenko (L) i Micheil Saakaszwili (P), fot. PAP/EPA/MYKOLA LAZARENKO / POOL

Rząd Ukrainy zatwierdził w środę dymisję byłego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego ze stanowiska gubernatora obwodu odeskiego na południu kraju, z którego odszedł, oskarżając prezydenta Petra Poroszenkę o popieranie klanów korupcyjnych.

Saakaszwili, który zapowiadał, że złoży w środę gabinetowi premiera Wołodymyra Hrojsmana raport ze swej działalności w Odessie, nie trafił na jego posiedzenie. Z jego słów wynikało, że nie został na nie zaproszony. - Nawet po ludzku zwolnić mnie nie mogą - skwitował.

 

O zatwierdzeniu dymisji Saakaszwilego media usłyszały od ministra ekologii Ostapa Semeraka. - Ta kwestia była rozpatrywana, (dymisję) przyjęliśmy - oświadczył. Teraz, po akceptacji rządowej, formalnego zwolnienia ze stanowiska gubernatora powinien dokonać prezydent Poroszenko.

 

- Przyszedłem tutaj, ale nie będę przecież stał pod drzwiami, jak jakiś bezdomny! Przyjechałem i jestem o minutę drogi od ich sali posiedzeń. Jeśli rozpatrują moją sprawę, jestem gotów przyjść i złożyć raport- mówił Saakaszwili dziennikarzom w trakcie narady rządu.

 

Będzie zwalczał korupcję i oczyszczał elity 

 

Saakaszwili podał się do dymisji w poniedziałek, lecz zapewnił, że pozostaje w polityce, nadal będzie zwalczał korupcję i będzie dążył do całkowitego oczyszczenia ukraińskich elit. - Jadę do Kijowa, by wyzwolić Ukrainę i Odessę, wymieść Radę (Najwyższą, czyli parlament), Radę Ministrów i administrację - mówił we wtorek.

 

Prezydentowi Poroszence, który ocenił, że Saakaszwili poprzez swoje odejście chce wkroczyć do wielkiej polityki na Ukrainie po przegranej jego partii w gruzińskich wyborach parlamentarnych, odpowiedział, że jest takim samym Ukraińcem, jak on.

 

- Przyjechałem na Ukrainę mniej więcej w tym samym czasie, co mój kolega ze studiów Petro Poroszenko. On przyjechał z Mołdawii, a ja z Gruzji. Oczywiście, jestem wdzięczny, że nadał mi ukraińskie obywatelstwo - podkreślił. - Wszyscy będą musieli się przyzwyczaić, że jestem ukraińskim politykiem i będę odnosić zwycięstwa, albo porażki nie w Gruzji, lecz na Ukrainie - dodał.

 

Urodzony na Ukrainie Poroszenko spędził dzieciństwo i lata szkolne w Benderach w Mołdawskiej SRR. Saakszwili uczył się z nim na wydziale stosunków międzynarodowych Uniwersytu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie.

 

Deklaracje majątkowe

 

Saakaszwili wyjaśnił, że o jego dymisji przesądziły składane przez urzędników państwowych elektroniczne deklaracje majątkowe, w których wykazywali wielkie dochody, a jednocześnie prosili o pomoc materialną.

 

Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku. Ukraińskie obywatelstwo odebrał z rąk Poroszenki tuż przed nominacją. Tymczasem w Gruzji prokuratura generalna postawiła Saakaszwilemu latem 2014 roku zarzuty nadużycia władzy. Dotyczą one m.in. rozpędzenia protestów antyrządowych w 2007 roku. W grudniu 2015 roku Saakaszwili został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze