Licząc głosy elektorskie, kandydatka Demokratów zdobyła ich 218, Republikanin 289.

 

9:02

 

W przemówieniu Trump wezwał naród do zjednoczenia. - Nadszedł czas, by zaleczyć rany podziałów. Nadszedł czas, byśmy połączyli się jako zjednoczony naród - powiedział Trump w przemówieniu w siedzibie swego sztabu wyborczego w Nowym Jorku.

 

8:57

 

- Mój rząd będzie służył ludziom, odbudujemy amerykańskie marzenia - powiedział, według wszystkich przewidywań, 45. prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

 

8:52

 

- Będę prezydentem wszystkich Amerykanów - powiedział Trump przemawiając w swoim sztabie wyborczym. sekretarz stanu USA Hillary Clinton bardzo długo i ciężko pracowała i jesteśmy jej ogromnie wdzięczni - dodał.

 

 

8:50

 

Trump uzyskał 288 głosów wygrywając w Arizonie (11 głosów) i Pensylwanii (20 głosów). Przekroczył tym samym minimalne 270 głosów elektorskich.

 

8:44

 

Clinton zadzwoniła do Trumpa, przyznała się do porażki - podaje CNN.

 

8:42

 

Arizona i kolejne 11 głosów dla Trumpa. Brakuje mu 2 głosów do zdobycia minimalnych 270 głosów elektorskich.

 

8:34

 

Agencja Associated Press Podaje: Donald Trump został wybrany na prezydenta USA.

 

 

8:29

 

Kolejne 10 głosów dla Trumpa, stan Wisconsin.

 

8:17

 

Trump podjechał pod swój sztab wyborczy.

 

8:05

 

Clinton nie zabierze dziś głosu - podał CNN. 

 

Szef jej kampanii John Podesta powiedział: - Wszyscy powinni pójść do domu, jutro będziemy mieli do powiedzenia więcej. Wasze głosy i wasz entuzjazm znaczy dla Hillary bardzo wiele. Jesteśmy bardzo z Was dumni, jesteśmy z niej dumni. Zrobiła fantastyczną robotę.

 

 

7:45

 

"Gratulacje dla nowego prezydenta Stanów Zjednocoznych Donalda Trumpa i dla wolnego narodu amerykańskiego! MLP" - napisała szefowa Frontu Narodowego (FN), skrajnie prawicowej partii we Francji, Marine Le Pen na swoim koncie na Twitterze.

 

7:41

 

Alaska i trzy dodatkowe głosy dla Trumpa.

 

7:30

 

6 dodatkowych głosów elektorskich dla Trumpa z Utah - podaje CNN. Obecny stan to 244 głosy elektorskie dla Trumpa, 215 dla Clinton.

 

7:22

 

Nastroje w sztabach Clinton i Trumpa przedstawiają korespondenci Polsat News.

 

 

 

6:42

 

Clinton na Twitterze: "Ten zespół ma wiele powodów do dumy. Cokolwiek się stanie, dziękuję za wszystko".

 

6:34

 

6 głosów z Nevady dla Clinton. 215 do 238 dla Republikanina.

 

6:08

 

Kolejne 6 głosów dla Trumpa ze stanu Iowa.

 

Rodzina Trumpa razem z kandydatem Republikanów obserwuje spływające ze stanów wyniki.

 

5:48

 

Georgia i 16 głosów dla Republikanina.

 

Ogólne wyniki w tym momencie przedstawiają się następująco: 

 

5:40

 

Stan Waszyngton dla Clinton (12 głosów elektorskich).

 

5:35

 

Trump wygrywa na Florydzie, zdobywając 29 głosów elektorskich.

 

 

Stres w sztabie wyborczym Hillary Clinton. Floryda była decydującym stanem "wahającym się".

 

fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE

 

5:20

 

Clinton zdobywa 7 głosów w stanie Oregon. Trump bierze jeden głos z Nebraski.

 

 

5:10

 

Trump wygrywa w Karolinie Północnej (15 głosów).

 

 

5:03

 

Hillary Clinton wygrywa w Kaliforni (55 głosów elektorskich). Demokratka wygrała też na Hawajach (4 głosy). Dzięki wygranej w Kalifornii, największym stanie USA, z którego pochodzi aż 55 głosów elektorskich, Clinton wyszła obecnie na prowadzenie w wyścigu prezydenckim. Ma 197 głosów elektorskich, a jej rywal Republikanin Donald Trump - 187.

 

4:50

 

Kandydatka Demokratów Hillary Clinton wygrała w wahadłowym stanie Kolorado (9 głosów).

 

4:44

 

Zgodnie z oczekiwaniami kandydatka Demokratów na prezydenta Hillary Clinton wygrała wybory w wahadłowym stanie Wirginia, z którego pochodzi jej kandydat na wiceprezydenta senator Tim Kaine. Wygrana Clinton jest jednak sporo niższa niż prognozowały sondaże.

 

Choć Wirginia jest uważana za stan wahadłowy, Clinton od miesięcy miała tu dość dużą, sondażową przewagę nad kandydatem Republikanów Donaldem Trumpem i obie partie przyznawały, że najpewniej zwycięstwo odniesie tu właśnie Clinton. Ostatecznie, według prognoz CNN była sekretarz stanu wygrała niespełna dwoma punktami procentowymi przewagi.

 

4:30

 

Zdecydowanym zwycięstwem Donalda Trumpa zakończyły się wybory w Ohio, jednym z kluczowych dla wygranej w wyborach prezydenckich stanów "wahających się". Kandydat Republikanów pokonał tam Hillary Clinton znaczną większością glosów: 53,2 do 42,3 proc.

 

4:22

 

Jak podaje amerykański portal CNN, kandydat Partii Republikańskiej w wyścigu do Białego Domu Donald Trump zapewnił sobie już 149 głosów elektorskich, a reprezentantka Demokratów Hillary Clinton - 109. Decydująca walka rozgrywa się w stanach wahadłowych.

 

4:00

 

Po zakończeniu głosowania i obliczeniu części głosów w kolejnych stanach wschodniego wybrzeża i środkowego zachodu USA Republikanin Donald Trump prowadzi w kilku stanach "wahających się", które zwykle decydują o wyniku wyborów prezydenckich.

 

Na ponad dwie godziny przed północą czasu lokalnego kandydat Republikanów prowadził z niewielką przewagą nad Demokratką Hillary Clinton na Florydzie, w Ohio, Karolinie Północnej i - niespodziewanie - także w Wirginii.

 

Przewiduje się jednak, że sytuacja ta może się zmienić na korzyść Clinton, ponieważ nadal liczone są głosy w okręgach wyborczych w wielkich aglomeracjach miejskich zamieszkanych przez wyborców głosujących zwykle na Demokratów: Afroamerykanów, Latynosów i liberalnych białych Amerykanów.

 

W okręgach tych zwykle dłużej oblicza się głosy ze względu na duże zagęszczenie ludności.

 

3:59

 

Donald Trump ma obecnie 136 głosów elektorskich a Clinton 104. Głosowanie zakończyło się już w 2/3 z 50 stanów USA - informują media.

 

Wyniki napłynęły już z 25 stanów. Trump wygrał dotychczas w 15 a Clinton w 10.

 

3:18

 

Demokratka Hillary Clinton wygrała bez zaskoczeń wybory prezydenckie w stanie Nowy Jork, a kandydat Republikanów Donald Trump w Kansas, Dakocie Północnej i Południowej, w Wyoming i Teksasie - wynika z prognoz amerykańskich mediów.

 

Reprezentant Partii Republikańskiej zdobył również trzy głosy elektorskie w Nebrasce.

 

Tym samym Trump zgromadził dotychczas 128 głosów elektorów, a Clinton - 97.

 

2:59

 

Clinton wysuwa się na prowadzenie. Ma 75 głosów elektorskich a Donald Trump 66. Dotychczas wyniki głosowania podano w 17 stanach. Clinton wygrała w 9 a Trump w 8.

 

2:21

 

Według amerykańskiego portalu CNN kandydatka Demokratów na prezydenta USA Hillary Clinton zwyciężyła we wtorkowych wyborach w ośmiu stanach, zapewniając sobie głosy 68 elektorów, a Republikanin Donald Trump - w sześciu, zdobywając 57 głosów elektorskich.

 

Clinton wygrała w tradycyjnie demokratycznych stanach - Delaware, Maryland, Massachusetts, New Jersey, Dystrykcie Kolumbii, Rhode Island, Illinois oraz Vermont.

 

Z kolei Trump - oprócz Indiany, Kentucky oraz Wirginii Zachodniej - bez zaskoczeń wygrał w konserwatywnych: Oklahomie, Tennessee, Missisipi i Karolinie Południowej.

 

1:48

 

Amerykańskie media prognozują, że Donald Trump wygrał w Wirginii Zachodniej - stanie konserwatywnym. Według przewidywań wygrywa w trzech stanach republikańskich, które już zakończyły we wtorek głosowanie w trwających wyborach 45. prezydenta USA.

 

Trump - oprócz Wirginii Zachodniej - wygrał prawdopodobnie również w Kentucky oraz w Indianie. Natomiast Kandydatka Demokratów Hillary Clinton wygrała w tradycyjnie demokratycznym stanie Vermont.

 

Trwa liczenie głosów m.in. w stanach Georgia, Karolina Południowa, Floryda i Wirginia, ale jeszcze za jest wcześnie, by prognozować, kto w nich wygrał.

 

1:12

 

Donald Trump wygrywa w stanach Indiana i Kentucky; Demokratka Hillary Clinton prowadzi w stanie Vermont

 

W stanach Indiana i Kentucky - tradycyjnie republikańskich - jest do zdobycia odpowiednio 11 i 8 elektorów; z kolei w Vermont - stanie tradycyjnie demokratycznym - wygrany zdobędzie 3 głosy elektorów.  

 

Tort Trumpa przedmiotem kpin w internecie

 

Na wieczór wyborczy Donalda Trumpa został dostarczony tort będący jego podobizną. Złośliwi jednak żartują, że ta podobizna jest niezbyt udana i kandydata ma wyraźnie zatroskaną minę. 

 

Szybko pojawiły się internetowe memy z "tortowym Trumpem".

 

polsatnews.pl, CNN