Ćwiczenia systemów ostrzegania są prowadzone na wodach w pobliżu terytorium Korei Południowej i Japonii. Uczestniczą w nich dwa południowokoreańskie niszczyciele, oraz po jednym tego typu okręcie ze Stanów Zjednoczonych i Japonii.

 

Pod koniec czerwca br. te trzy państwa przeprowadziły podobne ćwiczenia na wodach w pobliżu Hawajów. Odbyły się one w ramach większych manewrów - RIMPAC.

 

Obecne ćwiczenia prowadzone są w obliczu rosnących napięć na Półwyspie Koreańskim.

 

"Możemy instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych"

 

9 września reżim w Pjongjangu przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jednocześnie podano, że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych.

 

Zgodnie z propagandą reżimu, próbna eksplozja głowicy jądrowej była odpowiedzią na wrogie akty Stanów Zjednoczonych.

 

Piąta już próba jądrowa miała największą jak dotąd siłę wybuchu, wynoszącą 10 kiloton. Korea Północna czterokrotnie - w 2006, 2009, 2013 i w styczniu 2016 roku - dokonała prób z bronią atomową, które wywołały międzynarodowe protesty, a także spowodowały nałożenie na kraj sankcji gospodarczych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ.

 

Korea Północna nieprzerwanie grozi zwiększaniem swego potencjału nuklearnego. Zdaniem Seulu Pjongjang szykuje się do szóstej próby atomowej.

 

PAP