Proboszcz Katedry na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki powiedział, że podczas otwierania sarkofagu przewidziana jest asysta kościelna. - Przy trumnie odmówiona zostanie modlitwa, którą poprowadzę ja wspólnie z ks. prof. Jackiem Urbanem, członkiem Kapituły Katedralnej - mówił ks. Zdzisław Sochacki.

 

Przy najbliższej rodzinie

 

W czynności otwarcia sarkofagu poza przedstawicielami prokuratury, która zarządziła ekshumację, mają uczestniczyć członkowie najbliższej rodziny pary prezydenckiej. Wzgórze Wawelskie będzie już wówczas zamknięte.

 

Ponownie złożenie trumny w sarkofagu znajdującym się w krypcie Katedry Wawelskiej jest planowane 18 listopada, jeśli do tego czasu zostaną przeprowadzone wszystkie zaplanowane badania. Nie będzie uroczystego pogrzebu pary prezydenckiej. - W krypcie św. Leonarda odprawiona zostanie msza św. w intencji zmarłych - powiedział ks. Zdzisław Sochacki.

 

Jak podała Prokuratura Krajowa, zespół prokuratorów obecnie prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy smoleńskiej "naprawia poważne błędy i zaniechania, które zostały popełnione sześć lat temu", bo "z niezrozumiałych powodów przyjęto na wiarę wyniki dokonywanych w Moskwie sekcji, których w rzeczywistości nie było".

 

Królowa Jadwiga, Kazimierz Jagiellończyk, gen. Sikorski

 

Po II wojnie światowej w Katedrze na Wawelu otwierano grobowce: królowej Jadwigi (w 1949 r.), Kazimierza Jagiellończyka (1973) oraz gen. Władysława Sikorskiego (2008 r.).

 

Para prezydencka została pochowana na Wawelu, w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów 18 kwietnia 2010 r. Znajduje się tam także tablica ku czci wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

 

PAP