Król Jordanii wyraził nadzieję na podniesienie na wyższy poziom relacji ekonomicznych między obu krajami. - Mam nadzieję, że będziemy kontynuować i dalej budować nasze dobre, ciepłe i bardzo przyjazne relacje, które już są bardzo dobre na poziomie politycznym. Teraz mam nadzieję, że będziemy je również podnosić na wyższy poziom, jeśli chodzi o relacje ekonomiczne - powiedział król Jordanii.

 

Pierwszy prezydent RP z wizytą w Jordanii

 

Duda zaznaczył, że to dla niego wielka radość i zaszczyt, że jest pierwszym prezydentem RP, który odbywa oficjalną, państwową wizytę w Jordanii. - Królestwo Jordanii jest tym państwem na Bliskim Wschodzie, które jest najbardziej - w sensie sojuszniczym - zbliżone zarówno do Unii Europejskiej jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Stabilność i respektowanie demokratycznych zasad jest znakiem charakterystycznym Królestwa Jordanii - zaznaczył polski prezydent.

 

Podkreślił, że jest to wielką zasługą króla Abdullaha II. - Dlatego też ogromnie się cieszę, ze Wasza Królewska Mość z taką sympatią mówi o moim kraju. Rzeczywiście było to i dla mnie wielką radością gościć Waszą Królewską Mość w Polsce w sierpniu tego roku - dodał Duda.

 

Prezydent zaprasza na rewizytę

 

Duda wyraził nadzieję, że w niedługim czasie jordańska para królewska przybędzie do Polski z oficjalną wizytą. - To z całą pewnością byłby kolejny znak ku intensyfikacji naszych relacji zarówno tych politycznych, jak i ekonomicznych i wojskowych - powiedział prezydent.

 

Tym bardziej - zaznaczył - że ta współpraca faktycznie trwa już kilka lat. - W 2014 r. została zawarta umowa o współpracy wojskowej i jej efekty widać - dodał.

 

Polski prezydent podkreślił, że wzrasta poziom wymiany gospodarczej między obu krajami. - Kwestia działalności polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej i ich promowania jest dla mnie sprawą bardzo ważną - zaznaczył.

 

Dodał, że wielką satysfakcją była dla niego możliwość otwarcia w niedzielę wspólnego seminarium dotyczącego współpracy przemysłów zbrojeniowych w Ammanie. Duda podziękował w imieniu polskich firm zbrojeniowych za odwiedzenie w tym roku przez króla Abdullaha polskiego stanowiska podczas targów Sofex. Wyraził nadzieję, że jego wizyta zaowocuje wszechstronną współpracą gospodarczą i dalszą współpracą w obszarze militarnym między Polską i Jordanią.

 

PAP