Jeden z szefów ETA zatrzymany we Francji

Świat
Jeden z szefów ETA zatrzymany we Francji
PAP/EPA/JAVIER ETXEZARRETA

Mikel Irastorza, jeden z głównych szefów separatystycznej organizacji baskijskiej ETA, został w sobotę aresztowany we francuskiej miejscowości Ascain w Pirenejach - poinformowało hiszpańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Agenci francuskiej Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DGSI), we współpracy z hiszpańską Gwardią Cywilną, zatrzymali poszukiwanego listami gończymi Irastorzę, który "obecnie zajmuje jedno z najważniejszych stanowisk organizacji terrorystycznej" - głosi komunikat hiszpańskiego MSW.

 

Organizacja odpowiedzialna za ponad 800 zabójstw

 

Zdelegalizowana ETA - Euskadi Ta Askatasuna - oznacza po baskijsku Kraj Basków i Wolność.

 

Ta organizacja walcząca zbrojnie o niepodległość, jest odpowiedzialna za ponad 800 zabójstw i wyroków śmierci wydanych na wojskowych, policjantów, polityków i przedsiębiorców oskarżanych przez nią o to, że byli czynnymi przeciwnikami autonomii Kraju Basków.

 

Bezwarunkowe rozwiązanie

 

20 października 2011 roku ETA oficjalnie i definitywnie wyrzekła się przemocy, jednak jej członkowie odmówili oddania broni i starali się negocjować z hiszpańskim rządem. Ale rząd premiera Mariano Rajoya odmawiał podjęcia negocjacji i domagał się bezwarunkowego rozwiązania organizacji.

 

Kraj Basków, jeden z najmocniej przywiązanych do katolicyzmu regionów Hiszpanii, cieszy się obecnie, podobnie jak Katalonia, szeroką autonomią; m.in. ma własny regionalny rząd, parlament, lokalną policję.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze