Jordania: Amerykanie zabici w strzelaninie przed bazą szkoleniową

Świat
Jordania: Amerykanie zabici w strzelaninie przed bazą szkoleniową
Wojska w Jordanii, Zdj. ilustracyjne, Fot. PAP/EPA/ALAA BADARNEH

Trzech amerykańskich instruktorów wojskowych zginęło w piątek, gdy ich samochody zostały ostrzelane przed bramą do bazy szkoleniowej na południu Jordanii - poinformował Pentagon. Nie jest jasne, czy chodziło o zamierzone działania.

 

- Ze smutkiem informujemy, że trzech amerykańskich żołnierzy zostało dzisiaj zabitych w strzelaninie w jordańskiej bazie wojskowej - powiedział rzecznik resortu obrony Peter Cook. - Żołnierze byli w samochodach, które zbliżały się do bramy bazy szkoleniowej wojska, gdy zostali ostrzelani - dodał rzecznik.

 

Podkreślił, że Waszyngton współpracuje z rządem Jordanii, by wyjaśnić dokładny przebieg wydarzeń.

 

Według anonimowego przedstawiciela władz USA, z którym rozmawiała agencja AFP, samochód został ostrzelany przez Jordańczyka. Nie jest na razie jasne, czy zrobił to, aby zabić amerykańskich żołnierzy, czy też doszło do nieporozumienia - sprecyzował.

 

Do incydentu doszło przed bazą sił powietrznych al-Dżafr, w pobliżu miasta Maan na południu kraju.

 

Samochód nie zatrzymał się przed bramą

 

Wcześniej amerykańskie źródła informowały o jednym zabitym Amerykaninie i dwóch ciężko rannych. Z kolei źródło w jordańskiej armii mówiło, że zginęło co najmniej dwóch amerykańskich instruktorów, a trzeci został ranny. Obrażenia miał odnieść też jordański ochroniarz.

 

Według jordańskiego źródła samochód, którym jechali Amerykanie, nie zatrzymał się przy bramie wjazdowej i został ostrzelany przez jordańskie siły bezpieczeństwa.

 

Prozachodnia Jordania jest kluczowym członkiem dowodzonej przez USA koalicji przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego (IS), którzy kontrolują spore części Iraku i Syrii. Jordania sąsiaduje z tymi krajami.

 

W Jordanii przebywa kilkuset amerykańskich kontraktorów w ramach programu wojskowego mającego na celu wzmocnienie obronności królestwa. Stacjonują tam myśliwce F-16, które wykorzystują jordańskie lotniska, by atakować pozycje IS w Iraku i Syrii.

 

Agencja Reutera przypomina, że rola Jordanii w wojnie z dżihadystami budzi niepokój niektórych Jordańczyków, niezadowolonych z niestabilnej sytuacji na granicach.

 

Niestabilność Jordanii dużym problemem

 

Z kolei AP pisze, że Jordania boryka się również z zagrożeniem terrorystycznym ze strony swoich obywateli. Setki Jordańczyków walczą w szeregach IS w Iraku i Syrii, a kilka tysięcy popiera ekstremistów działających w królestwie.

 

W listopadzie ub.r. jordański kapitan policji zastrzelił pięć osób, w tym dwóch instruktorów wojskowych z USA, w międzynarodowym ośrodku szkolenia policji na przedmieściach Ammanu. Władze publicznie nie ujawniły motywu zabójstwa. Źródła w siłach bezpieczeństwa podawały później, że napastnik był sympatykiem IS, silnie uprzedzonym do Zachodu.

 

USA wydały miliony dolarów, by pomóc Jordanii umocnić swoje granice. Dla Zachodu niestabilność w tym kraju, który jest jego głównym sojusznikiem w regionie, byłaby wielkim problemem - pisze AP.

 

PAP

 

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze