Sześć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej formalnie sprzeciwia się ekshumacji

Polska
Sześć rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej formalnie sprzeciwia się ekshumacji
Polsat News

- Sześć rodzin złożyło do Prokuratury Krajowej swój sprzeciw na postanowienie o ekshumacji bliskich, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - poinformowała rzeczniczka prokuratury Ewa Bialik.

Rzeczniczka powtórzyła równocześnie, że prokuratura działa na podstawie Kodeksu postępowania karnego, którego "uregulowania nie dopuszczają możliwości złożenia zażalenia na postanowienie o ekshumacji".

- Na tę chwilę sześć rodzin, bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej, złożyło sprzeciw od zarządzenia o ekshumacji - powiedziała Ewa Bialik.

W październiku ponad 200 członków rodzin części ofiar katastrofy smoleńskiej zaapelowało do wszystkich ludzi dobrej woli, duchownych i przedstawicieli władz o powstrzymanie ekshumacji ich bliskich.  "Stajemy samotni i bezradni wobec bezwzględnego i okrutnego aktu" - napisali m.in. w liście otwartym.

 

Pod listem podpisali się m.in. członkowie rodzin: Ewy Bąkowskiej, Leszka Deptuły, Grzegorza Dolniaka, Artura Francuza, Jarosława Florczaka, Pawła Krajewskiego, Andrzeja Kremera, Barbary Maciejczyk, ks. Adama Pilcha, Katarzyny Piskorskiej, Agnieszki Pogródki-Węcławek, Arkadiusza Rybickiego, Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, Leszka Solskiego, Jolanty Szymanek-Deresz, Wiesława Wody, Edwarda Wojtasa.

 

RPO wspiera rodziny przeciwne ekshumacji

 

W tej sprawie w ubiegłym tygodniu wypowiedział się też po raz kolejny Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Napisał, że Kodeks Postepowania Karnego przewiduje zażalenie m.in. na "inne czynności" prokuratury, a w tym pojęciu można pomieścić również ekshumację.

RPO powołał się na art. 236 par. 1 Kpk, który mówi, że na postanowienie dot. przeszukania, zatrzymania rzeczy i w przedmiocie dowodów rzeczowych oraz na inne czynności przysługuje zażalenie osobom, których prawa zostały naruszone. Według rzecznika, zażalenie na postanowienie wydane lub czynność dokonaną w postępowaniu przygotowawczym rozpoznaje sąd rejonowy, w którego okręgu prowadzone jest postępowanie.

 

Prokuratora Krajowa podaje, że planowane ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej mają naprawić poważne błędy i zaniechania, które popełniono 6 lat temu.

 

Według nieoficjalnych informacji medialnych, 14 listopada na Wawelu ma nastąpić ekshumacja Lecha i Marii Kaczyńskich. W sumie ma dojść do 83 ekshumacji. Rodziny kilkunastu ofiar nie godzą się na ekshumację swych bliskich. Część zapowiada złożenie do sądu zażaleń na decyzję prokuratury oraz wniosków o zaniechanie tych działań.

 

PAP, polsatnews.pl

 

 

ptw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze