Wirus komputerowy sparaliżował trzy szpitale w Wielkiej Brytanii

Świat
Wirus komputerowy sparaliżował trzy szpitale w Wielkiej Brytanii
Zdj. ilustracyjne, Fot. Pixabay.com

Wirus, który zaatakował szpitalne systemy informatyczne, uniemożliwił działalność trzech szpitali w północno wschodniej Anglii - poinformowała we wtorek brytyjska służba zdrowia (NHS).

Wirus, który zmusił szpitale do odwołania wszystkich zaplanowanych operacji, wizyt pacjentów i procedur diagnostycznych, określono jako "poważny incydent".


"Wirus zainfekował nasze systemy elektroniczne w niedzielę 30 października. Po zasięgnięciu rady ekspertów, postanowiliśmy wyłączyć większość naszych systemów aby go wyizolować i zniszczyć" - głosi komunikat NHS.


Okup za odblokowanie komputerów


Najciężej chorych oraz ciężarne kobiety, których ciąża jest zagrożona, przewieziono do innych szpitali.


Nie jest jasne czy był to atak hakerów. Reuter przypomina, że wcześniej Stany Zjednoczone i Kanada opublikowały wspólne ostrzeżenie przed złośliwym oprogramowaniem, o nazwie ransomware, które koduje dane przechowywane w pamięci komputerów i uzależnia ich odblokowanie od wpłacenia określonej sumy pieniędzy.


W marcu Hollywood Presbyterian Hospital w Los Angeles zapłacił okup w wysokości 17 tys. dolarów aby odzyskać dostęp do swoich systemów informatycznych.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze