Jako pierwsza, 22 października, wystartowała rakieta dwustopniowa Amelia 2. Oba jej stopnie zostały odnalezione w dobrym stanie. Obok danych z komputera pokładowego posłużą one do dokładnej analizy przebiegu lotu rakiety.

 

29 października odbył się lot TuCANa. To nowa rakieta typu CanSat Launcher, której budowę umożliwiło wsparcie finansowe amerykańskiej firmy Raytheon. Celem TuCANa jest wynoszenie w dolne partie atmosfery CanSatów (puszek wielkości 0,33 l), które po wyrzuceniu na określonym pułapie wracają na ziemię na własnych spadochronach, zbierając po drodze dane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

 

TuCAN wystartował pomyślnie, transmisja na żywo widoku z kamery zamieszczonej w jego korpusie pozwalała śledzić jeszcze przez pewien czas jego lot z bazy. Kontakt z rakietą urwał się krótko po osiągnięciu przez nią apogeum na wysokości ok 3,5 km.

 

Następna będzie naddźwiękowa H1

 

Sekcja Rakietowa planuje następne starty na wiosnę, prawdopodobnie na innym poligonie.

 

Gotowe do testowania będą dwa egzemplarze naddźwiękowej rakiety H1, której najnowszy, udoskonalony aerodynamicznie model powinien pozwolić jej obronić tytuł najszybszej rakiety studenckiej w Europie. W ubiegłym roku osiągnęła ona ok. 2,7 prędkości dźwięku.

 

polsatnews.pl