- Malowidło przedstawia historię oręża polskiego. W sposób przystępny dla młodego pokolenia, które żyje w społeczeństwie informacyjnym, społeczeństwie obrazu - powiedział prezydent podwarszawskiego Legionowa Roman Smogorzewski.

 

Chronologicznie, od Mieszka I 

 

Jak wyjaśnił  autor muralu Rafał Roskowiński, ponieważ trudni na przestrzeni o długości ponad 730 metrów zawrzeć wszystkie polskie bitwy, twórcy skupili się "na tych najbardziej charakterystycznych. Są one przedstawione chronologicznie, od czasów Mieszka I po te toczone w obecnych czasach na misjach pokojowych" - stwierdził Roskowiński w rozmowie wirtualnelegionowo.pl.

 

- Staraliśmy się, żeby były także lokalne akcenty, takie jak 1. Warszawska Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki - dodał prezydent miasta. Sztab i dowództwo dywizji stacjonowały w Legionowie.

 

Według pomysłodawców, legionowski mural jest nie tylko największym w Polsce, ale też prawdopodobnie największym na świecie muralem patriotycznym.

 

Miasto zapowiada, że to nie koniec malowania. - Mamy jeszcze drugie siedemset metrów - powiedział prezydent. Na razie jednak nie wiadomo, jaka będzie tematyka kolejnego murala.

 

polsatnews.pl, wirtualnelegionowo.pl