- Nikt nie chce popełnić żadnych aktów barbarzyństwa – dodał.

 

- Myślę, że prokuratura będzie dyskutowała z tymi rodzinami (które nie chcą ekshumacji - red.). Być może jeśli będzie sprzeciw kategoryczny jakiejś rodziny, to do takiej ekshumacji nie dojdzie - powiedział minister.

 

 

"Być może informacje MON nie dotarły do prezydenta"


Szef MSZ odniósł się też do kwestii Mistrali. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas sejmowej debaty powiedział, że francuskie okręty Mistral zostały de facto przekazane przez Egipt Rosji "za jednego dolara".


- Pan minister posługiwał się swoją wiedzą, ja mam swoją wiedzę na ten temat; odmienną niż ta, którą ma pan minister - stwierdził prezydent Andrzej Duda w programie "Prezydenci i Premierzy", pytany przez Dorotę Gawryluk o tę sprawę. Nie chciał oceniać wypowiedzi szefa MON.  - Ja zasięgnąłem wiedzy i mam wiedzę, która myślę, że odpowiada rzeczywistości - zauważył.


- Prezydent nie odciął się od słów szefa MON – skomentował całą sytuację Waszczykowski.  – Po prostu nie miał takich informacji jak minister Macierewicz. MON mógł mieć inne informacje wynikające ze służb specjalnych. Być może ta informacja nie dotarła do prezydenta – dodał.


- A może to prezydent miał informacje od służb? – pytała Beata Lubecka. – Być może – odpowiedział szef MSZ.


"Możemy współpracować również ws. Caracali"


Prezydent powiedział także, że wobec polskiej dyplomacji "ma to oczekiwanie, żebyśmy my również wystąpili z jakąś ofertą wobec Francji, z jakimś pomysłem".


- Oferta dla Francji została wysunięta, przesłałem ministrowi spraw zagranicznych kilkustronny list, w  którym przedstawiłem wiele tygodni temu oferty współpracy. Są to wyliczone płaszczyzny, na których możemy współpracować, m.in. również w dziedzinie Caracali, bo wojsku są potrzebne helikoptery tego typu. Wojsko jest w dalszym ciągu zainteresowane tylko w mniejszej ilości - dodał.


Jak podkreślił, "z listem wystąpił także do ministra spraw zagranicznych Niemiec". - Są zaproszeni na spotkanie w końcu listopada w ramach Grupy Wyszehradzkiej i  Trójkąta Weimarskiego. Czekamy na odpowiedź – powiedział Waszczykowski.

 

Polsat News, polsatnews.pl