W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach, w największym stopniu w warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 2,3 punktów proc.), a w najmniejszym - w opolskim (o 0,9 punktu proc.).

 

Więcej zarejestrowanych bezrobotnych i więcej ofert pracy

 

GUS poinformował, że liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec września 2016 roku wyniosła 1 mln 324 tys. W ujęciu rocznym liczba bezrobotnych spadła o tys. 215 tys. osób. 86, 7 proc. zarejestrowanych nie ma prawa do zasiłku.

 

GUS podał też, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wzrosła we wrześniu do 202 tys. osób z prawie 177 tys. osób w sierpniu. Do urzędów pracy zgłoszono w ubiegłym miesiącu 139 tys. ofert pracy, o 0,6 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i o 8,8 proc. więcej niż przed rokiem.

 

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku do urzędów pracy zgłoszono 1 mln 177  tys. ofert zatrudnienia,  o 17,5 proc. więcej niż rok wcześniej w takim samym czasie. W tym czasie w ramach zwolnień grupowych pracodawcy zadeklarowali zwolnienie większej niż przed rokiem liczby pracowników - 667 zakładów zadeklarowało zwolnienie 24 tys. pracowników.

 

Pracodawcy: dalszy spadek bezrobocia pod znakiem zapytania, ale pensje będą rosły

 

- Stopa bezrobocia spada w dynamicznym tempie, a na rynku pracy nadal panuje ożywienie. W tej beczce miodu jest jednak również łyżka dziegciu. Polska gospodarka nie notuje już tak dobrych wyników jak kilka kwartałów temu, a inwestycje wręcz zaczęły spadać. W takiej sytuacji kontynuacja pozytywnych tendencji na polskim rynku pracy pozostaje pod znakiem zapytania - komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.
 
- Biorąc jednak pod uwagę spore trudności ze znalezieniem pracowników, jakich cały czas doświadczają pracodawcy, można spodziewać się, że po trwającym kilka ostatnich miesięcy spowolnieniu płacowym nadejdzie jeszcze pewne odreagowanie - dodaje. 
Zdaniem eksperta na koniec roku stopa bezrobocia rejestrowanego powinna ukształtować się na poziomie minimalnie wyższym niż obecny - ok. 8,5 proc.

 

PAP, polsatnews.pl