- Kryzys finansowy, fala imigrantów docierająca do Europy i szok wywołany referendum w Wielkiej Brytanii wpędziły Unię Europejską w poważne kłopoty - powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

 

"Populiści polują na głosy osób ze środka społeczeństwa"


Jego zdaniem prawicowi populiści próbują obecnie wykorzystać tę sytuację i wskazując na rzekome fiasko UE "polują na głosy osób ze środka społeczeństwa".


- Nawet najbardziej zatwardziali zwolennicy Europy dostrzegają, że należy na nowo przekonywać (do idei europejskiej), wychodząc do ludzi z wieży z kości słoniowej, w której mieszkają profesjonalni przyjaciele Europy - powiedział Steinmeier.

 

"Chcemy stawić czoło krytyce". Seria dyskusji o UE


Niemiecki MSZ zapowiada w związku z tym serię dyskusji o Unii Europejskiej z udziałem obywateli. - Nie zamierzamy patrzeć na UE przez różowe okulary. Wręcz przeciwnie - chcemy stawić czoło krytyce i zorientować się, co jest dobrego, a co złego w Europie - wyjaśnił Steinmeier.


Do marca 2017 roku ma odbyć się 30 spotkań z zainteresowanymi obywatelami Niemiec. W najbliższy poniedziałek odbędzie się pierwsze spotkanie z tego cyklu. Weźmie w nim udział 400 młodych osób.


PAP