Kuzynka reżysera Natalia Kapłan oświadczyła tymczasem, że Sencow ma jedynie obywatelstwo Ukrainy. - Nikt nie uznaje go za obywatela Rosji, prócz (rosyjskiej) Federalnej Służby Bezpieczeństwa - powiedziała, cytowana przez portal 15minut.org.

 

Przeciwko określaniu Sencowa jako obywatela rosyjskiego zaprotestowało MSZ w Kijowie. - Ołeh jest obywatelem Ukrainy i zakładnikiem agresywnej polityki FR (Federacji Rosyjskiej). Żądamy natychmiastowego uwolnienia skazanego z motywów politycznych Ołeha Sencowa i wszystkich ukraińskich więźniów politycznych w FR - napisała na Twitterze rzeczniczka ukraińskiej dyplomacji Mariana Beca.

 

Apele o uwolnienie reżysera

 

Sencow, który został zatrzymany przez rosyjską FSB w maju 2014 roku, odrzuca oskarżenia pod swoim adresem i twierdzi, że sprawa przeciwko niemu ma charakter polityczny. Utrzymuje także, że rosyjski sąd nie ma jurysdykcji do orzekania w tej sprawie. Również kraje zachodnie i władze w Kijowie krytykowały jego proces, oceniając, że ma on podłoże polityczne. Pochodzący z Krymu Sencow był zdecydowanym przeciwnikiem dokonanej w marcu 2014 roku przez Rosję aneksji półwyspu.

 

W czerwcu Sąd Najwyższy Rosji odmówił rozpatrzenia skargi kasacyjnej Sencowa, którą złożył sam skazany i rosyjski rzecznik praw człowieka. O uwolnienie Sencowa apelowało wielu rosyjskich i europejskich twórców filmowych.

 

PAP