Koło Kremla nie działa GPS

Świat
Koło Kremla nie działa GPS
Pixabay.com/CC0 Public Domain

Taksówkarze, osoby uprawiające jogging, czy gracze polujący na Pokemony zachodzą w głowę, dlaczego smartfonowe aplikacje korzystające z systemu nawigacji satelitarnej GPS nie funkcjonują prawidłowo w centrum Moskwy.

Programista rosyjskiej firmy internetowej Yandex, Grigorij Bakunow, powiedział, że z jego badań wynika, iż system blokowania GPS znajduje się... na Kremlu - informuje w piątek agencja Associated Press.

 

Użytkownicy systemu GPS skarżą się w ostatnich miesiącach na portalach społecznościowych, że kiedy znajdują się w pobliżu Kremla, ich aplikacje korzystające z nawigacji satelitarnej przestają działać, albo jako aktualną lokalizację podają odległe o 29 km lotnisko Wnukowo.

 

Frustrację przeżywają ci, którzy w pobliżu Kremla usiłują zamówić przez aplikację na smartfona taksówkę korzystając z takich usługodawców jak Uber. AP odnotowuje, że wielu uczestników moskiewskiego maratonu skarżyło się w zeszłym miesiącu, iż ich aplikacje joggingowe, podające m.in. przebytą drogę, przestawały funkcjonować w pobliżu Kremla.

 

Rzecznik Putina sam miał z tym problem

 

Bakunow nie wyklucza, że zamiana Kremla na Wnukowo w korzystających z GPS aplikacjach może mieć na celu zapobieganie przelotom dronów nad Kremlem. Oprogramowanie dronów korzystających z GPS w wielu przypadkach uniemożliwia przeloty w pobliżu lotnisk z powodu zagrożenia dla transportu lotniczego.

 

Według rosyjskich mediów pierwsze anomalie zauważono w czerwcu. W czwartek rzecznik prezydenta Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, powiedział, że nie wie, dlaczego dochodzi do tych nieprawidłowości i przyznał, że ostatnio sam miał z tym problem, kiedy prowadził samochód.

 

AP pisze, że Pieskow powiedział, iż o tę sprawę trzeba pytać Federalną Służbę Ochrony Federacji Rosyjskiej, która odpowiada m.in. za ochronę Kremla i rosyjskich osobistości oficjalnych. W piątek rzecznik tej służby odmówił komentarza.

 

PAP

 

 

luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze