- Jest popier***ona totalnie i pani też jest popier***ona - mówi na jednym z nagrań mężczyzna do pracownicy biura, która odebrała telefon.

 

- Tak uważam, bo jesteście pop***eni totalnie. Wasz czas się kończy - dodaje.

 

- Bym chciał obrazić tą sku***elkę waszą, szefową - kontynuuje. - W twarz powiedzieć, jaka jest jaka jest sku***elka, w telewizji jak się wypowiada. Po prostu kara śmierci, to jest kara śmierci. Kara śmierci, do widzenia. Jej czas się kończy – mówi.

 

Groźna fala hejtu
 
Scheuring-Wielgus zgłosiła sprawę gróźb na policję. Jak powiedziała, często dostaje też anonimowe, wulgarne maile. Grożono jej także, że zostanie oblana kwasem.


Posłanka Nowoczesnej przyznała, że często pada ofiarą hejterskich ataków, dlatego m.in.wypowiedziała wojnę  mowie nienawiści. Z jej inicjatywy  w marcu w Sejmie powstał nowy zespół parlamentarny  ds. przeciwdziałania mowie nienawiści oraz ochrony praw człowieka. Są w nim przedstawiciele wszystkich partii.

 

- Fala hejtu, szczególnie w internecie, przybrała niesamowite rozmiary i uważam, że jako posłowie powinniśmy się jej przeciwstawić. Dla każdego z nas to będzie też rodzaj moralnego zobowiązania, by w codziennej pracy zastanowić się nad własnymi reakcjami. Jeśli chcemy zakończyć tę wojnę polsko-polską, musimy dać dobry przykład – argumentowała wówczas.

 

Kary za mowę nienawiści
 
W piątek w Sejmie odbyło sie pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji Kodeksu karnego, autorstwa Nowoczesnej.. Partia ta proponuje zaostrzenie kar za mowę nienawiści.


Obecnie przestępstwem jest nawoływanie do nienawiści lub publiczne znieważenie innych osób z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu bezwyznaniowości. Partia Ryszarda Petru chce, by były też karalne takie czyny popełnione ze względu na: płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność lub orientację seksualną.

 

Ponadto - według projektu Nowoczesnej - przestępstwem miałoby być stosowanie przemocy lub gróźb bezprawnych także i z tej motywacji (dziś czyny te są karalne, gdy dochodzi do nich z powodu przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu bezwyznaniowości).

 

Odrzucenia projektu chcą kluby PiS i Kukiz'15, za dalszymi pracami są Nowoczesna i PO.

 

Posłanka będzie w sobotę o 20:00 gościem programu "Skandaliści" w Polsat News.

 

polsatnews.pl, PAP