W rejonie Al Kueir na wschód od Mosulu irackie siły bezpieczeństwa uczestniczące w ofensywie otoczyły niemal całkowicie Hamdaniję i w najbliższych godzinach oczekiwany jest szturm na to miasto.

 

Oddziały peszmergów i wojsko irackie wspomagane przez artylerię zdołały z kolei opanować miejscowości Al Kaem, Felfil i Samakija na północny wschód od Mosulu.

 

Przygotowującym się do przyjęcia szturmu na Mosul siłom Państwa Islamskiego udało się w piątek zorganizować dywersję na tyłach nacierających sił iracko-kurdyjskich: w Kirkuku, w odległości 170 km na południowy wschód od głównego celu ofensywy, w południowej części Iraku, na terenie irackiego Kurdystanu, dżihadyści - jest ich co najmniej kilkudziesięciu - opanowali kilka ufortyfikowanych komisariatów policji. Poinformował o tym gubernator Kirkuku, Nachmeldin Karim.

 

Wyzwolenie Mosulu, stolicy prowincji Niniwa, jest głównym celem obecnej ofensywy. Od czerwca 2014 roku miasto to pozostaje głównym bastionem i "stolicą" Państwa Islamskiego w Iraku.

 

Piątek był piątym dniem ofensywy sił irackich i kurdyjskich prowadzonej przy wsparciu koalicji pod wodzą USA.

 

PAP