Brak umieszczenia słowa "Bóg" na gmachu rządu społeczeństwo polskie może odebrać jako wyraz laicyzacji oraz jako lekceważenie najświętszych wartości i uczuć Polaków - tłumaczy poseł Melak w rozmowie z dziennikiem "Gazeta Polska Codziennie".

 

Napis "Honor, Ojczyzna" widnieje na gmachu od czasów międzywojennych


Napis zawierający wyłącznie słowa "Honor, Ojczyzna" widnieje na gmachu Kancelarii Premiera od czasów międzywojennych - przypomina gazeta.

 

- W sporze o jego treść występują dwie kwestie. Z jednej strony mamy rację historyczną tego konkretnego budynku, na którym od początku umieszczono napis: "Honor, Ojczyzna", z drugiej spotykamy się z tradycją językową, gdzie pełne hasło brzmi "Bóg, Honor, Ojczyzna" i to właśnie ono towarzyszy większości sztandarów - powiedział Mieczysław Ryba, profesor historii KUL.

 

"Polacy walczyli przede wszystkim za Boga"


- Polacy walczyli o wolność i poświęcali swe życie nie jedynie za honor, ale przede wszystkim za Boga - argumentuje poseł Melak. Jego zdaniem przywrócenie (umieszczenie - red.) pełnego hasła powinno być możliwe właśnie teraz, "kiedy trwa renesans wiedzy historycznej".


Kancelaria Prezes Rady Ministrów nie zajęła dotąd stanowiska w tej sprawie


PAP