We wtorek MON poinformowało, że ponieważ  Siły Zbrojne RP zgłosiły "pilną potrzebę operacyjną" zakupu śmigłowców, minister obrony  zaprosił do wstępnych rozmów trzy podmioty, które brały udział w poprzednim przetargu. Są to PZL Mielec sp. z o.o. (spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation), PZL-Świdnik SA (która jest częścią grupy Leonardo Helicopters) i firma Airbus Helicopters.

 

"Propozycje przedstawili producenci"

 

"Zaproszenia zostały wysłane w związku z propozycjami przedstawionymi ministerstwu przez fabryki w PZL Mielec i PZL w Świdniku oraz z informacją od koncernu Airbusa o  tym, że posiada 10 gotowych śmigłowców typu Caracal. Pilna potrzeba operacyjna  w tej sprawie została zgłoszona przez Siły Zbrojne RP" - odpowiedziała na pytanie polsatnews.pl Katarzyna Jakubowska, cz.p.o. rzecznika prasowego MON.

 

Jak poinformowała wczoraj zastępczyni dyrektora Centrum Operacyjnego MON Beata Perkowska, kwota przewidziana na zakup to miliard zł z budżetu ministerstwa. Nie podała liczby maszyn, które miałyby być zakupione w tym postępowaniu.

 

"Oferta dla Polaków jedną z najdroższych"

 

We wtorek PO zapowiedziała zawiadomienie do prokuratury w związku z zaprzestaniem rozmów ws. śmigłowców Caracal i pytaniami o opisane w mediach powiązania Macierewicza z lobbystą amerykańskiego koncernu, do którego należą zakłady PZL Mielec.

 

W odpowiedzi na to oświadczenie Perkowska zarzuciła rządowi PO-PSL, że "od początku przetargu na śmigłowce stawiał w pozycji uprzywilejowanej śmigłowce Caracal, do tego stopnia, że ówczesny minister obrony Tomasz Siemoniak dokonał bezprawnej zmiany wstępnych założeń taktyczno-technicznych".

 

Stwierdziła, że "Polsce chciano sprzedać Caracale drożej niż Brazylii czy Kuwejtowi".

 

Powtórzyła, że negocjacje w sprawie offsetu prowadzone przez ministerstwo rozwoju "nie zostały zerwane, lecz się zakończyły". Tak, jak wcześniej przedstawiciele rządu zaprzeczyła, by strona francuska miała zagwarantować Polsce 6 tys. miejsc pracy. Zapewniła, że "rząd Beaty Szydło od początku kierował się interesem ekonomicznym i bezpieczeństwem państwa".

 

polsatnews.pl, PAP