Komisja finansów za konsolidacją administracji skarbowej

Biznes
Komisja finansów za konsolidacją administracji skarbowej
NSZZSolidarność.org

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się we wtorek za uchwaleniem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Komisja wprowadziła do projektu ustawy o KAS prawie 30 poprawek, które jednak nie ingerują zasadniczo w główny cel zmian: połączenie Służby Celnej, administracji podatkowej i kontroli skarbowej.

Wprowadzono też kilkadziesiąt poprawek do projektu ustawy stanowiącej przepisy wprowadzające, choć rozpatrywanie tego drugiego projektu zostało w późnych godzinach popołudniowych przerwane.

 

Komisja przyjęła m.in. poprawkę do ustawy o KAS, która ma umożliwić ministrowi finansów przekazywanie do ZUS danych niezbędnych do wykonywania przez ZUS ustawowych zadań. Wskazano, że jest to konieczne m.in. w związku z pracami nad jednolitym podatkiem.

 

Preambuła zostaje

 

Komisja nie wzięła pod uwagę zastrzeżeń sejmowych legislatorów i wniosku Krystyny Skowrońskiej (PO), by z projektu wkreślić preambułę. Legislatorzy podkreślali, że preambuła nie jest elementem, który powinien znajdować się w aktach o randze ustawowej; może powodować wątpliwości interpretacyjne przy dokonywaniu wykładni przepisów. Wyjaśniali, że preambuła znajduje się w Konstytucji i kilku ustawach.

 

Krystyna Skowrońska (PO) pytała Ministerstwo Finansów o to, ilu celników pozostanie funkcjonariuszami po przekształceniu Służby Celnej w KAS. Zaznaczyła, że obecnie mamy ok. 14 tys. funkcjonariuszy Iżby Celnej.

 

W nowej KAS będzie zatrudnionych od 9,5 do 10 tys. osób

 

- Według naszych dokładnych danych na dziś możemy założyć, że w nowej strukturze KAS (...) będzie zatrudnionych od 9,5 do 10 tys. osób o statusie funkcjonariuszy - poinformował obecny na posiedzeniu wiceminister finansów Marian Banaś.

 

- To liczba, która gwarantuje absolutnie pracę o statusie funkcjonariusza. Pozostali będą zatrudnieni na statusie pracowników cywilnych, pomocniczych - tak jak to jest dzisiaj, aczkolwiek dzisiaj mają mundury - dodał.

 

Posłanka pytała ponadto, ile rozporządzeń trzeba będzie wydać do ustawy, a także o zaawansowanie prac nad nimi.

 

- Jesteśmy przygotowani do tego działania. Wiemy, że trzeba wydać 83 rozporządzenia. Mamy przygotowane wszystko, co do tej materii i z chwilą uchwalenia ustawy te rozporządzenia będą natychmiast przygotowane i wejdą w życie - powiedział.

 

Dopytywany, ile projektów ministerstwo już przygotowało powiedział, że dopóki ustawa nie będzie uchwalona, to żadnych działań w tej materii podjąć nie można.

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze