Ekspertyza VoteWatch.eu "Czy Polska poświęci kadencję Tuska w Radzie Europejskiej z powodów polityki wewnętrznej" dotyczy polityki rządu Beaty Szydło i decyzji podejmowanych przez lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego. Największa jej część poświęcona jest jednak Tuskowi i temu, czy obecny przewodniczący Rady Europejskiej uzyska w zbliżających się wyborach poparcie Prawa i Sprawiedliwości, konkretnie jej prezesa.

 

"Kalkulują politycznie"

 

W sierpniu 2014 roku były premier i lider Platformy Obywatelskiej został wybrany na szefa RE na 2,5-letnią kadencję z możliwością przedłużenia. Urzędowanie rozpoczął w grudniu. Zastąpił na tym stanowisku Hermana van Rompuy'a. Jego kadencja kończy się 1 czerwca 2017 r.

 

"Prawem i Sprawiedliwością kierują twarde kalkulacje polityczne. W 2019 roku w Polsce odbędą się wybory parlamentarne, a w 2020 roku wybory prezydenckie. Niektórzy dziennikarze oraz politycy opozycji sugerują, że Tusk mógłby starać się o zdobycie w 2020 roku prezydentury. Gdyby więc były polski premier wrócił do kraju już w przyszłym roku, przedstawiciele PiS mieliby znacznie więcej czasu, aby Tuska dyskredytować i atakować jego dorobek" - napisano w analizie.

 

Autorzy tekstu podkreślili, że Tusk oskarżany jest przez swoich adwersaży w Polsce o to, iż gdy rządził krajem, szerzyły się tu "nepotyzm, korupcja oraz niegospodarność".

 

Idealne rozwiązanie dla PiS? "Nieopowiedzenie się po żadnej ze stron"

 

Podkreślając, że od momentu objęcia władzy w Polsce, PiS ma w Unii Europejskiej liczne problemy, wskazano m.in., że "od czerwca 2014 roku do listopada 2015 roku polski rząd był przegłosowany w Radzie UE 3 razy, a od listopada 2015 do teraz (października 2016 - red.) już aż 4 razy".

 

Zobowiązanie wsparcia kandydatury Tuska może zatem - zdaniem autorów analizy - wzmocnić "PiS na poziomie europejskim, ale osłabiłoby tę partię na arenie narodowej".

 

Podsumowując wskazano, że idealnym dla Kaczyńskiego scenariuszem byłoby nieopowiedzenie się po żadnej ze stron i tak jak ma to miejsce do chwili obecnej, niezajmowanie oficjalnego stanowiska w sprawie.

 

VoteWatch.eu to unijny thinkthank udostępniający szerokiej publiczności informacje dotyczące działalności posłów do Parlamentu Europejskiego. Wszystkie dane pochodzą z oficjalnych źródeł. Bazując na informacji o indywidualnych działaniach europosłów, VoteWatch.eu przygotowuje kompleksowy zestaw danych statystycznych odnoszących się do zachowań politycznych europejskich grup politycznych i delegacji krajowych.

 

polsatnews.pl