"Wnioskodawczyni traktuje tą czynność procesową jako bezczeszczenie zwłok jej męża. W jej ocenie, wystarczające dla zebrania dowodów dotyczących katastrofy, byłyby ekshumacje ciał osób, których rodziny się na to zgadzają" - napisał RPO do Marka Pasionka,  zastępcy prokuratora generalnego do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

 

4 kwietnia tego roku, po sześciu latach, śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej przejęła od zlikwidowanej prokuratury wojskowej Prokuratura Krajowa; sprawa trafiła do zespołu ośmiu prokuratorów. Na jego czele stanął właśnie Marek Pasionek. W czerwcu Prokuratura Krajowa poinformowała, że istnieje konieczność zbadania wszystkich ciał ofiar katastrofy smoleńskiej, które nie zostały spopielone. Wskazała wówczas, że badania sekcyjne będą miały znaczenie dla określenia przyczyny śmierci ofiar, a także przyczyn katastrofy.

 

"Niepotrzebne cierpienie"

 

"Pani Małgorzata Rybicka podnosi, iż nie zgadza się z decyzją Prokuratury o zarządzeniu ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy i uważa, że nie ma ona żadnego uzasadnienia, a ponadto naraża ją, jej rodzinę i rodziny ofiar zajmujące podobne stanowisko na niepotrzebne cierpienie" - dodał Adam Bodnar w piśmie.

 

Podkreślił, że "w związku z treścią powyższego wniosku" zwraca się o "wskazanie przyczyn podjęcia decyzji o ekshumacji wszystkich ofiar katastrofy, a także poinformowanie, czy osobom wykonującym prawa pokrzywdzonych doręczone zostały odpisy postanowienia o zarządzeniu ekshumacji oraz czy którakolwiek z nich odwołała się od tego postanowienia".

 

Rzecznik informuje, że pismo wystosował 23 września.

 

Apel do ministra sprawiedliwości

 

W ubiegłym tygodniu  Małgorzata Rybicka zaapelowała do prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry o cofnięcie decyzji prokuratury o ekshumacji ciała jej męża. Zdaniem Rybickiej podjęcie decyzji o ekshumacji jest w obecnym momencie całkowicie nieuzasadnione. Jak dodała, przyczyny katastrofy zostały wiarygodnie ustalone przez komisję Millera. 

 

"W związku z przekazaną 13 września opinii publicznej przez Rzecznika Prokuratury Krajowej decyzją o ekshumacji ciał wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, zwracam się do Pana o wycofanie jej w stosunku do ciała mojego św. pamięci męża Arkadiusza Rybickiego" - napisała Rybicka w liście otwartym do Ziobry.

 

Marek Pasionek wskazywał wcześniej, że przepisy pozwalają na ekshumację zwłok bez zgody najbliższych. Przedstawiciele i pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej są podzieleni w sprawie ewentualnej ekshumacji ciał ich bliskich.

 

Temat ekshumacji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej powrócił we wrześniu po doniesieniach RMF FM, które podało, że Prokuratura Krajowa zdecydowała, iż zostaną przeprowadzone ekshumacje wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej - z wyjątkiem tych osób, których szczątki były już badane w trakcie śledztwa.

 

RPO, PAP, polsatnews.pl