"Jeśli transakcja dojdzie do skutku będzie to kolejny krok konserwatywnego rządu w Polsce w realizacji obietnic wyborczych, że odzyska on kontrolę nad sektorem bankowym kraju" - napisał w piątek nowojorski dziennik.

  

Najpierw sprzedali 10 proc.

 

W lipcu UniCredit sprzedał ok. 10 proc. akcji Pekao za ok. 3,3 mld zł. Do inwestorów instytucjonalnych trafiło ok. 26,2 mln akcji w cenie 126 zł za sztukę.  

 

Po tej transakcji UniCredit nadal ma pakiet kontrolny udziałów w Pekao odpowiadający 40,1 proc. kapitału zakładowego spółki.

 

O sprzedaży pozostałych akcji należących do włoskiej grupy mówi się na rynku od miesięcy. Wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział już w lipcu, że ewentualnym inwestorem w Pekao SA nie może być PKO BP. "ze względu na zachowanie konkurencji na rynku".

 

Drugi w Polsce

 

- PKO BP w połączeniu z Pekao SA miałoby zbyt dominującą pozycję. Więc jeśli pojawiłyby się takie szanse, to trzeba by użyć innych podmiotów - podkreślił wówczas Morawiecki.


Bank Pekao trafił w skład grupy UniCredit w 1999 roku. Za ponad 52 proc. akcji banku konsorcjum włoskiego banku Unicredit i niemieckiego ubezpieczyciela Allianz zapłaciło ponad 1 mld dolarów (wówczas 3,93 mld zł). W 2008 roku UniCredit dokupił akcje Pekao i miał 59,36 proc. akcji banku, skarb państwa - 4,1 proc.

 

Pekao to drugi (po PKP BP) największy bank w Polsce, obsługuje ok. 5 mln klientów, ma ponad 16 tys. pracowników i 1 tys. oddziałów. W ubiegłym roku Pekao miał 2 mld 293 mln zł zysku netto.  Po pierwszym półroczu tego roku - 1 mld  264 mln zł.

 

Grupa UniCredit prowadzi działalność w 22 krajach w Europie.

 

wsj.com, polsatnews.pl