Allegro sprzedane

Biznes
Allegro sprzedane
Flickr.com/401(K) 2012/CC BY-SA 2.0

Naspers sprzedał serwis Allegro i Ceneo za 3,25 mld dol. funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa - poinformowały spółki w piątkowych komunikatach.

- Połączone doświadczenie Cinven, Permira i Mid Europa dostarczą nam wiedzy i "know-how" w rosnącym sektorze e-commerce oraz technologii biznesowych na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział, cytowany w komunikacie, Przemysław Budkowski, prezes Allegro.

 

- Jesteśmy zadowoleni, że otrzymamy od nich wsparcie finansowe oraz dostęp do wiedzy sektorowej w celu dalszego rozwoju, jak również ich zaangażowanie inwestycyjne - dodał.

 

Transakcja podlegać ma standardowym zgodom antymonopolowym.

 

Pogłoski o tym, że dotychczasowy właściciel Grupy Allegro, południowoafrykański koncern Naspers, planuje sprzedaż portalu, krążyły już od miesięcy. Wśród potencjalnych kupców wymieniano często chiński koncern Alibaba.

 

Naspers chce się ponoć wycofać z Europy i inwestować w Brazylii i Chinach, zwłaszcza że wartość akcji Allegro nie rośnie tak szybko, jak w przypadku innych marek należących do koncernu.

 

Ogromna baza danych

 

Allegro posiada największy zbiór danych o klientach, jaki istnieje w tej części Europy. Od początku istnienia zbierało dane o swoich użytkownikach: ich zainteresowaniach, produktach, jakie kupują, noszonych rozmiarach itp. W ciągu 15 lat działalności pozwoliło to na stworzenie ogromnej bazy danych na temat 13 milionów kupujących.

 

Naspers był trzecim z kolei właścicielem Allegro. W 2008 roku za 1,5 mld dolarów odkupił grupę od brytyjskiego przedsiębiorstwa Tradus.

 

PAP, Money.pl

pam/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze