Bartosz Kownacki skomentował w ten sposób decyzję organizatorów targów przemysłu zbrojeniowego Euronaval 17-21 października w Paryżu. Uznali oni, że  status polskich delegacji biorących udział w targach nie będzie już oficjalny (czyli nie przysługuje im m.in. bezpłatne zakwaterowanie, auto i wyżywienie). Decyzję podjęli po zerwaniu przez Polskę  negocjacji ws. śmigłowców wielozadaniowych H225 Caracal.

 

BBC informuje też, że rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek uznała wypowiedź wiceministra za "niefortunną".

 

Portal BBC News nazwał sprawę  "forkgate" ("fork" widelec - ang.) i przypomniał inne "kontrowersje" wynikające z rządów PiS, m.in. protest kobiet ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego i kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego.

 

O widelcach napisały też m.in. "Daily Mail" i dziennik "The Guardian". Na portalu theguardian.com artykuł o francuskiej lekcji używania widelców jest obecnie najpopularniejszym materiałem dostępnym na stronie.

 

 

O Kownackim pisze także anglojęzyczny portal Russia Today. Zachowanie wiceministra na rt.com nazwano "afrontem" wobec Francuzów.

 

Temat podchwyciły również światowe agencje prasowe - materiał przygotowany przez Associated Press opublikował "New York Times", "Washington Post", portal Yahoo.com oraz Foxnews.com.

 

Francuzi udają, że nie ma tematu

 

Wypowiedź Kownackiego w TVN24 zacytowała także Agence France Presse. Mimo to francuskie media przemilczały temat. 

 

Napisał za to o nim francuskojęzyczny dziennik z Libanu "L'Orient-Le Jour"/ Przytoczył historię przetargu na śmigłowce dla polskiej armii oraz wypowiedź wiceministra obrony.

 

Od śmigłowca do widelca

 

- To była odpowiedź na zachowanie Francuzów w związku z obraźliwym, nietaktownym, nieprzyzwoitym wyrzuceniem strony polskiej z targów Euronaval 2016 - tak swoją wypowiedź wyjaśnił Kownacki w środę wieczorem w programie "To Był Dzień" w Polsat News.


- Nie bardzo rozumiem zamieszanie związane z tą sprawą - dodał. - Jest to fakt historyczny, tylko ignoranci, którzy się dziś wypowiadają, którzy nie znają historii i tego, jak barwne są dzieje obydwu narodów, mogą się wzburzać - dodał.

 

polsatnews.pl