"To więcej niż kwestia jednego kontraktu wojskowego". Szczerski o relacjach polsko-francuskich

Polska
"To więcej niż kwestia jednego kontraktu wojskowego". Szczerski o relacjach polsko-francuskich
PAP/Jacek Turczyk

- Wielopłaszczyznowość i głębia relacji polsko-francuskich znacznie przekracza kwestię jednego kontraktu wojskowego - powiedział prezydencki minister Krzysztof Szczerski pytany o stan stosunków między Polską a Francją po fiasku rozmów ws. śmigłowców Caracal.

- Relacje polsko-francuskie mają charakter wielowymiarowy, są głębsze, jeżeli chodzi o sojuszniczy i strategiczny charakter, a także znacznie szersze, niż tylko relacje natury biznesowej w obszarze obronności - powiedział w środę Szczerski, pytany o to, czy Kancelaria Prezydenta obawia się o stan relacji polsko-francuskich w związku z decyzją rządu o zakończeniu rozmów nt. zakupu śmigłowców.

 

- Jeżeli popatrzymy na całość relacji polsko-francuskich i na ich strategiczną głębię, to wiadomo, że ten jeden kontrakt nie może zaburzyć tych relacji w sposób trwały. Natomiast oczywiście jest dzisiaj istotny, zwłaszcza widząc reakcje francuskie na zamknięcie tych negocjacji - powiedział.

 

- Wielopłaszczyznowość i głębia relacji polsko-francuskich znacznie przekracza kwestię jednego kontraktu wojskowego - dodał.

 

Kontrakt miał być głównym przedmiotem konsultacji

 

Jak zaznaczył, "potrzeba będzie czasu, aby obie strony wyjaśniły przyczyny negatywnego zakończenia tych rozmów, żeby reakcje na to wydarzenie uzgodniły i żeby przejść do kolejnego etapu relacji dwustronnych".

 

Dopytywany o to, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną na 13 października wizytę w Polsce w ramach polsko-francuskich konsultacji międzyrządowych, powiedział, że naturalną rzeczą jest, że jeśli kontrakt, który strona francuska miała nadzieję zakończyć z korzystnym dla siebie wynikiem i który miał być głównym przedmiotem konsultacji międzyrządowych, nie został podpisany, to te konsultacje muszą zostać przełożone.

 

"Bez konieczności zwołania RBN"

 

Prezydent Andrzej Duda nie widzi konieczności zwoływania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która miałaby być poświęcona kwestii zakupu śmigłowców dla polskiego wojska czy kwestii umowy UE-Kanada (CETA) - poinformował z kolei  dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.

 

Pilnego zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. przetargu na śmigłowce oraz umowy CETA chce PSL.

 

- RBN jest organem doradczym, a prezydent w tym wypadku był na bieżąco informowany o przebiegu negocjacji i miał pełną wiedzę w tym zakresie - poinformował Magierowski. Jak dodał, analogicznie przedstawia się sytuacja w kwestii Całościowego Gospodarczego i Handlowego Porozumienia UE-Kanada (CETA).

 

PAP

po/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze