W tym roku wyróżnienia przyznano 50 osobom i organizacjom z krajów UE. Kandydatów do nagrody zgłaszają eurodeputowani, a laureatów wyłoniła kapituła pod przewodnictwem szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza.

 

KOD został nominowany przez europosłankę PO Różę Thun. Jak powiedziała Thun dziennikarzom, Komitet został nagrodzony jako jedna z tych organizacji, które walczą o wartości europejskie w swoich krajach.

 

"Odwrócić zmieniające się opinie o Polsce"

 

Lider KOD Mateusz Kijowski powiedział, że jest to ogromne wyróżnienie dla setek tysięcy ludzi, którzy angażują się w działalność Komitetu oraz "ciężko pracują, by budować zrozumienie dla wartości demokratycznych i europejskich w Polsce". Dodał, że nagroda może pomóc zwrócić uwagę na KOD w Europie oraz "pozwoli odwrócić zmieniające się opinie o Polsce".

 

Aleksandra Banasiak została nominowana do nagrody przez europosłankę Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz z PO. Uczestniczka wydarzeń Poznańskiego Czerwca '56 dziś aktywnie angażuje się w projekty społeczne mające na celu pielęgnowanie pamięci i propagowanie szczególnie wśród młodzieży wiedzy o tamtych wydarzeniach.

 

- Jak mogę nie cieszyć się z tej nagrody, jeśli została mi ona przyznana w 60. rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca? Nie mogło być lepszego momentu. To wielka sprawa dla mnie, dla poznaniaków, Wielkopolan, a może i dla całej Polski. Przecież to był pierwszy zryw robotniczy, o którym za mało mówi się w Polsce - powiedziała laureatka.

 

"Wesprzeć inicjatywy"

 

Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika został nominowany przez europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg. Organizacja powstała w 1997 r. i ufundowała do dziś 1300 stypendiów dla zdolnych, niezamożnych dzieci, wsparła finansowo 680 lokalnych inicjatyw, zrealizowała 80 projektów edukacyjnych. Stworzyła także świetlicę środowiskową dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, a także wspierała badania wad postawy u dzieci oraz utworzyła 10 gabinetów rehabilitacyjnych.

 

- Mam cichą nadzieję, że nagroda pomoże nam zorganizować, wesprzeć jeszcze więcej inicjatyw. Miło nam, że żyjemy sobie na końcu świata, nasze Wójtowice to mała wioska, ale ktoś nas zauważył i docenił - powiedziała Dorota Komornicka z Funduszu Lokalnego Masywu Śnieżnika.

 

PAP