Rząd wyjaśnił, że rozporządzenie przewiduje natychmiastowe wyasygnowanie 200 milionów euro, co umożliwi rozpoczęcie prac.

 

Ogólnie oszacowano, że około 3,5 mld euro potrzeba na odbudowę prywatnych budynków i 1 mld na gmachy użyteczności publicznej.

 

Prace budowlane polegać będą także na poprawie bezpieczeństwa sejsmicznego, ponieważ - jak wyjaśnił rządowy komisarz ds. odbudowy Vasco Errani - "trzęsienie o magnitudzie 6,0 nie powinno już nigdy więcej powodować ofiar ani zawalania się budynków".

 

Taka właśnie była siła wstrząsu z 24 sierpnia, w którym zginęło 297 osób.

 

W epicentrum - 100 proc. rekompensaty

 

Errani poinformował, że w obrębie epicentrum katastrofalnego wstrząsu zrekompensowanych będzie 100 procent strat poniesionych przez osoby prywatne i firmy. Poinformował, że dotyczy to 62 miejscowości znajdujących się na tym obszarze.

 

Premier Renzi podczas wizyty na dotkniętych trzęsieniem terenach podziękował we wtorek przedsiębiorcom z Florencji, Diego i Andrei della Valle, za decyzję o otwarciu fabryki ich firmy, produkującej luksusową galanterię skórzaną, w rejonie dotkniętej trzęsieniem ziemi miejscowości Arquata del Tronto w Marche.

 

PAP