Jednym pociągiem z Warszawy do Tokio? Są plany modernizacji Kolei Transsyberyjskiej

Świat
Jednym pociągiem z Warszawy do Tokio? Są plany modernizacji Kolei Transsyberyjskiej
Trasa kolei transsyberyjskiej, fot. Domena Publiczna/Wikimedia Commons

Japońskie i rosyjskie media informują o planach modernizacji istniejącej linii oraz jej wydłużeniu. Po ewentualnym zakończeniu prac pasażer jednego pociągu mógłby dotrzeć z Londynu aż do Tokio - m.in. przez Warszawę i Moskwę.

Jak poinformował japoński dziennik "Sankei Shimbun", projekt analizują prywatni inwestorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni razem z tamtejszym rządem.

 

Plan zakłada pominięcie Władywostoku - gdzie obecnie znajduje się stacja końcowa Kolei Transsyberyjskiej - i dociągnięcie nowych torów do Chabarowska. Tam miałby powstać 6-kilometrowy most lub tunel na rosyjską wyspę Sachalin.

 

Dalszy etap planowanej trasy jest znacznie trudniejszy do budowy. Aby połączyć Sachalin z japońską wyspą Hokkaido, niezbędna byłaby budowa co najmniej 41-kilometrowego podwodnego tunelu.

 

Stara trasa do remontu

 

Plan zakłada jednak nie tylko budowę nowych torów. Japończycy są także zainteresowani modernizacją istniejącej trasy - przestarzałej i jednotorowej, co znacznie ogranicza jej konkurencyjność.

 

Do rozmów w sprawie ewentualnej inwestycji może dojść w grudniu - wtedy prezydent Rosji Władimir Putin ma odwiedzić Japonię.

 

Siberian Times, Sankei Shimbun

pr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze