- Komisja ma wyjaśnić nieprawidłowości, przekręty, przestępstwa, mechanizmy, które pozwalały uwłaszczać się na mieniu, na własności, która została zrabowana prawowitym właścicielom w okresie komunistycznym - powiedział Tyszka w piątek na konferencji prasowej w Sejmie.

 

Dodał, że wniosek ws. powołania komisji został złożony w czwartek.

 

Projekt uchwały w sprawie powołania komisji śledczej może być wniesiony do Sejmu przez co najmniej 46 posłów. Komisję powołuje oraz wybiera i odwołuje jej skład Sejm bezwzględną większością głosów. W skład komisji może wchodzić do 11 członków. Skład komisji powinien odzwierciedlać reprezentację w Sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

 

Pośrednictwo między obywatelami a prokuraturą

 

Informując na konferencji prasowej o zamiarze powołania zespołu Lisiecki mówił m.in. o przypadkach umarzania lub oddalania spraw reprywatyzacyjnych zgłaszanych do prokuratury. - Chcielibyśmy, aby ten zespół stanowił pośrednictwo między obywatelami a prokuraturą, aby śledztwa umorzone na nowo podjąć - powiedział poseł PiS.

 

Lisiecki powiedział, że wniosek w sprawie powołania zespołu ma zostać złożony jeszcze w piątek. Dodał, że zaproszeni do udziału w jego pracach są przedstawiciele pozostałych partii politycznych i społecznicy.

 

PAP