Niemieccy śledczy twierdzą, że tak dokładnego modelu nazistowskiego obozu koncentracyjnego jeszcze nie było. A ten - najnowocześniejszy - ma ułatwiać postępowania.

 

Mówią, że tylko pracowali

 

- Wcześniej ludzie często mówili, że tylko pracowali w Auschwitz, ale nie zdawali sobie sprawy z tego, co naprawdę się tam dzieje - wyjaśnił cytowany przez "Deutsche Welle" Jens Rommel, kierownik Głównego Urzędu Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu. Dodał, że "prawnie chodzi o stwierdzenie, czy podejrzany musiał wiedzieć, że strzela się do ludzi, czy morduje ich w komorach gazowych".

 

Dzięki modelowi i okularom 3D, śledczy i sędziowie mogą mieć możliwość weryfikowania, jak - z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów - wyglądał teren obozu.

 

Z informacji przekazanych przez Główny Urząd Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu, byłych SS-manów, którzy mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności jest "dwucyfrowa liczba".

 

Tysiące zdjęć, wizyty w Polsce

 

By móc tak dokładnie odwzorować teren nazistowskiego obozu, Ralf Breker wykorzystał tysiące zdjęć i dwukrotnie odwiedził Auschwitz, aby zgromadzić niezbędne informacje. Wykorzystywał do pracy laserowy skaner i oryginalne plany znajdujące się w archiwach.

 

Na razie nie wiadomo, co stanie się z modelem, gdy wszyscy żyjący zbrodniarze zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Breker twierdzi, że trzeba być bardzo ostrożnym, by ktoś nie zechciał niewłaściwie wykorzystać tych danych np. do stworzenia gry komputerowej.

 

Deutsche Welle

Podziel się:
Skomentuj: