Podczas początkowej otwartej części tego spotkania z internautami, premier powiedziała m.in., że "Polacy zasługują na to, żeby polskie produkty były nie tylko cenione, ale przede wszystkim były bardzo powszechne w całym świecie".

 

- I to jest zadanie Mateusza Morawieckiego - podkreśliła.

 

Zaznaczyła, że chce, by Polska szybciej się rozwijała i żeby spełniały się marzenia tych, którzy "mają, wydaje się czasami szalone pomysły, ale te pomysły zmieniają świat". - Chcemy tymi nowoczesnymi technologiami, tym, co jest już w wielu miejscach i potrzebuje wsparcia nie tylko chwalić się, nie tylko rozwijać, my chcemy podbijać świat - mówiła.

 

 

 

Morawiecki: potrzebne są oszczędności, które będą przekładać się na budowę kapitału

 

Morawiecki podkreślił, że rząd opiera się przede wszystkim na wolnym rynku i zasadach wolnego rynku XXI wieku. - Nie ma kroku wstecz do pseudoliberalizmu czy neoliberalizmu, nie ma dwóch kroków wstecz do socjalizmu - mówił.

 

 

 

Podkreślił, że rząd chce odbudowywać polski przemysł w - jak zaznaczył - "nowoczesnym XXI-wiecznym środowisku". Dodał też, że "dziś szczególnie potrzebne są oszczędności, które będą przekładać się na budowę kapitału".

 

- Jak podkreślałem wielokrotnie jako minister rozwoju, to tym bardziej teraz chcę podkreślić jako minister rozwoju i finansów, że potrzebujemy tych oszczędności - mówił Morawiecki. Jak dodał, zadanie rządu i jego jako również przewodniczącego Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, polega na tym, żeby "znaleźć odpowiedni, wspólny mianownik odpowiednią płaszczyznę porozumienia" z polityką społeczną.

 

Wicepremier m.in. o 500+

 

Mówiąc o polityce społecznej prowadzonej przez obecny rząd przywołał m.in. program 500+, programy senioralne, programy emerytalne, które "mają służyć polskim rodzinom i oznaczają wydatki w wysokości wyższej o 30 mld zł" niż czyniły poprzednie ekipy rządowe".

 

- To jest ten realny pieniądz, to realne przesunięcie środków w kierunku polskich rodzin, na które nasz rząd się zdecydował, wykonując zobowiązania przedwyborcze, a nawet jeszcze więcej ponad te zobowiązania przekazując środki polskim rodzinom. I teraz oczywiście musimy zarobić na to, musimy więcej zarobić, bo chcemy też przesunąć nasze akcenty w kierunku inwestycji. Potrzebujemy trzech rzeczy: inwestycji, inwestycji, inwestycji - powiedział Morawiecki.

 

- Już dziś doprowadziliśmy do powstania około 200 nowych inwestycji w ciągu ostatnich kilku miesięcy. To są te konkretne inwestycje, które się zadziały i to jest to, co będziemy robić - powiedział wicepremier.

 

PAP