Szwajcarzy wprowadzają zakaz noszenia burki. Po Francji i Belgii

Świat
Szwajcarzy wprowadzają zakaz noszenia burki. Po Francji i Belgii
Flickr/Moyan Brenn/CC BY 2.0

Kolejny kraj jest coraz bliżej uchwalenia prawa zakazującego noszenia burki. Tym razem przepisy dotyczące tradycyjnego elementu stroju kobiety w islamie chce wprowadzić Szwajcaria. Izba niższa tamtejszego parlamentu zatwierdziła właśnie projekt w tej sprawie. Został on skierowany do dalszych prac.

Jeden głos zadecydował o przyjęciu w Radzie Narodu projektu o wprowadzeniu pełnego zakazu noszenia burek. Za projektem było 88 parlamentarzystów, przeciwko 87, a 10 wstrzymało się od głosu. Projekt zostanie skierowany do izby wyższej parlamentu, czyli do Rady Kantonów, albo zostanie poddany pod powszechne głosowanie. Ostateczną, formalną decyzję podejmie jednak szwajcarski parlament.

 

Nie dotyczy hidżabu

 

Projekt nie jest propozycją radykalną. W tekście widnieje zapis o zakazie kompletnego zakrywania twarzy burką. Przepis nie będzie jednak dotyczył hidżabu, którym muzułmanki okrywają włosy.

 

Zwolennicy wprowadzenia zmian w prawie swoje poparcie dla nowych przepisów argumentują tym, że burki i nikaby izolują kobiety od społeczeństwa i odbierają im godność.

 

Dla kilku procent społeczeństwa

 

Muzułmanie stanowią niecałe 5 proc. społeczeństwa szwajcarskiego. Pełną zasłonę twarzy nosi niewielka grupa muzułmanek.

 

Zakaz noszenia burki wprowadziły już wcześniej Francja i Belgia. Ograniczenia w zakresie pełnego zakrywania twarzy rozważa też wiele europejskich regionów, w tym m.in. niektóre regiony Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, a także Rosji.

 

independent.co.uk, foxnews.com

mr/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze