Październikowe wydarzenie, które promuje minister, to element Europejskiego Tygodnia Kodowania. "CodeWeek" zwraca uwagę na potrzebę nauki programowania przez osoby w każdym wieku - od najmłodszych do seniorów.

 

"To cykl warsztatów, szkoleń, debat i innych wydarzeń związanych z programowaniem odbywających się w całej Europie. W tym roku Europejski Tydzień Kodowania odbędzie się w dniach 15-23 października" - tak opisane jest wydarzenie na stronach ministerstwa administracji i cyfryzacji.

 

"Ucząc się kodowania poznajemy język maszyn i technologii, którą się posługują. Stajemy się aktywnymi twórcami i dostajemy narzędzia do zmieniania świata" - wyjaśniono.

 

Synonim czy sprawa polityczna

 

Minister Streżyńska udział Polaków w tym święcie zareklamowała na Facebooku. Na jej profilu nadal widoczny jest link do stron ministerstwa, który opisany jest jako "Wielkie Święto Programowania".

 

 

Tymczasem tak wyglądał pierwotny wpis minister:

 

 

Roszadę wyśmiali internauci, którzy komentowali ją na profilu minister Streżyńskiej. "Nasz kraj coraz bardziej zaczyna przypominać kabaret", "KODuj.gov.pl ? TO JEST PROWOKACJA!", "KOD-owanie jest zabronione w pislamie" - to niektóre z wpisów.

 

Rzecznik resortu tłumaczy, że angielska nazwa imprezy to "Codeweek", ale "obchodzimy tydzień programowania". Jednak od odpowiedzi na pytanie, dlaczego minister zmieniła grafikę na swoim profilu, ucieka.

 

- Mówimy o tygodniu programowania w Polsce, uczymy programowania dzieciaki. Dla mnie to kompletnie bez znaczenia (kwestia nazwy - red.). Wszyscy promujemy imprezę, która jest szalenie ważna - precyzuje.

 

Kodowanie, KOD i kody pocztowe

 

Pytany o komentarze internautów na profilu minister Streżyńskiej odpowiada, że "skojarzenia to przekleństwo". I dodaje: - To absolutnie nie ma żadnego związku z KOD-em. Mam nadzieję, że nikomu nie przyjdzie do głowy wiązać kody pocztowe z KOD-em.

 

Która nazwa jest więc prawidłowa: Tydzień kodowania, czy tydzień programowania? - Jedna i druga. Kodowanie to programowanie, chodzi o imprezę - wyjaśnia wątpliwości rzecznik.

 

Zapowiada też, że domena "koduj.gov.pl" nie zostanie zmieniona na "programuj.gov.pl", a na samej stronie także nie powinny zajść żadne zmiany. - Dlaczego miałaby być zmieniana? A czy kody pocztowe będą zmieniane? Nie posuwajmy rzeczy do absurdu. Strona koduj.gov.pl będzie stroną koduj.gov.pl, a programowanie to to samo, co kodowanie - kończy.

 

polsatnews.pl