Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w czwartek w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa.

 

"Osobowość Pana Profesora Krzysztofa Pendereckiego, wskazana przez Kapitułę Lauru Krakowa w 2016 roku, wyróżnia wyjątkowa zdolność integracji środowisk nauki, sztuki i biznesu dla dobra wspólnego. Okazana w twórczym działaniu mądrość, zakorzenienie i budowanie w środowisku, dbałość o tożsamość europejskiej kultury materialnej i duchowej, osobiste odniesienie do przyrody i motywacja trwałymi wartościami humanistycznymi bez wątpienia czyni Profesora Krzysztofa Pendereckiego liderem" - napisano w uzasadnieniu uchwały.

 

"Stanowi On wzór, jak czerpać twórczo pełny wymiar z osiągnięć wszelkich dziedzin, zachowując równowagę w życiu osobistym, a także uczestniczyć w dziedzictwie przyrodniczym i kulturowym, oraz stać się ambasadorem polskiej kultury na świecie" - poinformowała kapituła nagrody.

 

Krzysztof Penderecki to przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach 60-tych XX w. Były rektor, do dnia dzisiejszego profesor Akademii Muzycznej w Krakowie. Urodzony w Dębicy 23 listopada 1933 roku.

 

PAP, krakow.pl