Według opublikowanej w mediach państwowych informacji, kobiety mogą poruszać się na rowerach tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Wszystkie ulice i parki objęte są całkowitym zakazem jazdy na jednośladzie. Mimo że prawo nie definiuje kary za złamanie tego zakazu, wiele Iranek trafiło do aresztu.

 

Kobiety swój protest przeciw nowym zasadom przeniosły do social mediów. Udostępniają głównie na Instagramie zdjęcia i filmy ze swoich rowerowych wypraw oznaczając je hashtagiem #IranianWomenLoveCycling.

 

 

 

"Nie sądzę, żeby ktokolwiek wziął ten zakaz na poważnie. Jeździmy po naszym rodzinnym mieście, z dala od wścibskich oczu" - napisała jedna z nich. Inna dodała: "by móc prowadzić normalne życie, ja, jako kobieta muszę brać udział w codziennej 'wojnie'. Czy jestem kryminalistką, ponieważ kocham życie i jazdę na rowerze?"

 

 

 

Największą uwagę przyciągnęło wideo opublikowane przez matkę i córkę. Mówią w nim, że  gdy tylko dowiedziały się o zakazie natychmiast wypożyczyły dwa rowery, ponieważ kochają na nich jeździć i nie zamierzają z tego rezygnować.

 

 

mirror.co.uk, telegraph.co.uk, time.com