- Budżet na rok 2017 został dzisiaj przyjęty. On zostanie skierowany do parlamentu, mamy czas do piątku. Jeszcze pewne poprawki, pewne zmiany zostały dzisiaj zaakceptowane. Prace w Ministerstwie Finansów będą na ten temat trwały - poinformowała.

 

- Mamy zagwarantowane w tym budżecie pieniądze, środki na Program 500+, są zagwarantowane środki na minimalną najniższą emeryturę w wysokości 1000 zł i waloryzację emerytur, są zagwarantowane środki na lekarstwa dla seniorów, darmowe lekarstwa dla seniorów po 75. r. życia oraz te wszystkie projekty, które były przez nas przyjmowane już w tym roku - powiedziała.

 

Dodała, że w projekcie zagwarantowano teżśrodki na pokrycie skutków finansowych dotyczących reformy emerytalnej; nad projektem prezydenckim trwają prace w Sejmie.

 

"Ogromna zasługa resortu finansów"

 

Premier dodała, że wskaźniki w projekcie budżetu nie zmieniły się. - To, co jest najważniejsze, te zadania, o których mówiłam państwu, są zabezpieczone w pełni. Tegoroczne wyniki budżetowe na ten moment (...) są bardzo dobre. Bardzo dobrze idzie realizacja dochodów - to jest oczywiście ogromna zasługa ministerstwa finansów - powiedziała Szydło.

 

- Ale też nie ukrywamy, że mamy większe oczekiwania, jeśli chodzi o dochody budżetowe, o skalę rozwoju. (...) m.in. dlatego powstaje Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, bo chcemy, żeby plan odpowiedzialnego rozwoju był bezpiecznie realizowany" - mówiła.

Premier zaznaczyła, że minister Mateusz Morawiecki "jest jednocześnie ministrem rozwoju i ministrem finansów". "Obydwa resorty pozostają - dodała.

 

Narodowy Program Mieszkaniowy

 

We wtorek Rada Ministrów przyjęła uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego, czyli programu mieszkanie plus. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie - zdaniem rządu - jego najważniejszym filarem. Na gruntach wniesionych do niego m.in. przez Skarb Państwa i gminy miałyby powstawać tanie mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności.

 

- Wiążemy z nim wszyscy ogromne nadzieje, ale przede wszystkim mam nadzieję i wierzę w to głęboko, że spełnię oczekiwania Polaków. Że wreszcie polskie rodziny będą mogły mieć pewność, że stać je będzie na posiadanie własnego, taniego mieszkania i że każda polska rodzina będzie miała szansę żeby stać się właścicielem takiego mieszkania. Żeby młodzi ludzie mogli bezpiecznie planować przyszłość - skomentowała w środę  Beata Szydło.

 

Dodała, że w tej chwili będą trwały prace nad ustawami wdrażającymi program, które następnie będą kierowane do prac w parlamencie.

 

PAP, wideo: Polsat News, foto: PAP/Paweł Supernak