- Zainteresowani nimi byli ludzie z Rosji, Niemiec, Chin, Ameryki Południowej i od nas ze Stanów Zjednoczonych. Spodziewałem się, że może zostaną sprzedane za ponad 10 tysięcy dolarów, ale nie przewidziałem, że dobijemy niemal do 45 tysięcy – powiedziaa Darren Julien, prezes domu aukcyjnego Julien’s Auctions.


Nabywcą prochów Trumana Capote jest kolekcjoner, który pragnął pozostać anonimowy. - Obiecano nam, że Truman będzie kontynuował swoje przygody - powiedział Julien.


Niemałym powodzeniem na aukcji cieszyły się również inne przedmioty związane z pisarzem. Poplamiona koszulka i kąpielówki, które miał na sobie w chwili śmierci, osiągnęły cenę 6,4 tys. dolarów, zaś dwa zestawy pojemników po tabletkach na receptę sprzedano za łączną kwotę ponad 9 tys. dolarów.


Prochy przechowywane u przyjaciółki


Przechowywane w rzeźbionym japońskim pudełku prochy pisarza znajdowały się w posiadaniu jego bliskiej przyjaciółki Joanne Carson. Dwukrotnie próbowano je ukraść. Po śmierci kobiety w 2015 roku, spadkobiercy, nie wiedząc, co mają zrobić z tak przedziwną pamiątką, zdecydowali się wystawić prochy pisarza na aukcję.


Truman Capote to amerykański pisarz i scenarzysta. Najsłynniejsze jego dzieła to nowela "Śniadanie u Tiffany’ego", na podstawie której powstał słynny film z Audrey Hepburn w roli głównej oraz powieść "Z zimną krwią" (także sfilmowana), rekonstruująca szczegóły krwawej zbrodni, popełnionej przez dwóch recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmerskiej.


Sam Truman Capote był w ostatnich latach bohaterem dwóch fimów  W 2005 roku Bennett Miller wyreżyserował film pod tytułem "Capote", który przedstawia życie pisarza podczas pisania książki "Z zimną krwią". Tytułowego bohatera zagrał Philip Seymour Hoffman. Film zyskał przychylne opinie krytyków filmowych i otrzymał wiele prestiżowych nagród i nominacji.


W 2006 roku powstał film "Bez skrupułów" w reżyserii Douglasa McGratha, który opowiada również o okresie z życia Trumana Capote, w którym pracował nad książką "Z zimną krwią". Główną rolę zagrał Toby Jones. Film opowiada głównie o relacjach między Trumanem Capote a Perrym Smithem - oskarżonym o morderstwo, na podstawie którego powstała powieść.

 

booklips.pl, polsatnews.pl