Polska wyśle do Chin kilka razy mniej jabłek niż mogłaby

Biznes
Polska wyśle do Chin kilka razy mniej jabłek niż mogłaby
Polsat News

- W tym sezonie eksport jabłek do Chin może być niewielki, ponieważ nie będzie dostatecznie dużo owoców z certyfikatem na ten rynek - uważa prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Według niego do Chin wyjedzie ok. 20-30 tys. ton jabłek, choć mogłaby nawet 100 tys. ton

Przed pierwszym sezonem eksportowym chińscy inspektorzy zapowiedzieli kontrolę polskich sadów i pakowalni jabłek pod względem chińskich wymagań fitosanitarnych. Wizyta ma się odbyć w dniach 10-16 października. W czerwcu oba kraje podpisały protokół umożliwiający wywóz polskich jabłek do Chin, po spełnieniu chińskich wymogów.

 

Jak informuje na swojej stronie internetowej Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, "do Polski przybędzie delegacja ekspertów z Generalnej Administracji ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIQ) w celu przeprowadzenia wspólnej kontroli z przedstawicielami PIORiN, obejmującej m. in. działania monitoringowe prowadzone w sadach oraz kontrole pakowalni i przechowalni, zarejestrowanych na eksport do Chin. Kontrole zostaną przeprowadzone na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i mazowieckiego".

 

Z 900 sadowników zostało 500 gospodarstw

 

Początkowo chęć eksportu owoców do Chin zgłosiło ponad 900 sadowników i ok. 160 pakowalni. Wnioski można było składać do 20 lipca br. Teraz, jak mówił Maliszewski, gotowych do poddania się kontroli jest ok. 500 gospodarstw. Wyjaśnił, że część sadowników wycofała się ze względu na wysokie koszty (m.in. kontroli), sięgające kilkuset złotych na hektar.

 

Oznacza to, że w tym roku do Chin trafią jedynie symboliczne ilości polskich jabłek. - Uważam, że wąskim gardłem będzie ilość tych jabłek, które będą miały certyfikat, tj. takich, jakie będzie można wysłać do Chin - powiedział prezes Związku. Dodał, że jeżeli nawet wszystkie gospodarstwa będą zweryfikowane pozytywnie, to zbierze się ok. 20-30 tys. ton jabłek z certyfikatem.

 

Według niego, Chińczycy kupiliby nawet 100 tys. ton owoców, mimo że same są ich dużym producentem i uzyskują 40 mln ton rocznie. - To jest kwestia polityki, czy część własnej produkcji skierują na rynek wewnętrzy, czy na eksport - tłumaczył Maliszewski.

 

W zeszłym roku zebrano 3,2 mln ton jabłek

 

Jabłka z przeznaczeniem dla chińskim odbiorców muszą być produkowane z zachowaniem zasad integrowanej ochrony roślin (IO) lub integrowanej produkcji roślin (IP), obejmującej monitoring agrofagów (niepożądane organizmy, patogeny, szkodniki i chwasty, szkodliwe dla roślin uprawnych) i chorób, oraz zwalczanie metodami chemicznymi i biologicznymi, a także pochodzące z uprawy prowadzonej w oparciu o założenia zasad dobrej praktyki rolniczej. Obecnie trwają kontrole przeprowadzane przez polską Inspekcję Nasienną.

 

Polska jest największym producentem jabłek w Europie. W ubiegłym roku zbiory ocenione zostały na 3,2 mln ton, a eksport w sezonie 2015/16 wyniósł 860 tys. ton. W tym roku zbiory jabłek (według GUS) szacowane są na 3,5 mln ton.

 

PAP

ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze