Kirijenko miałby zastąpić Wiaczesława Wołodina, który w sobotę został nowym przewodniczącym Dumy Państwowej, izby niższej rosyjskiego parlamentu. Jego kandydaturę zaproponował Putin na spotkaniu z liderami frakcji Dumy. 

  
Siergiej Kirijenko od 1997 do 1998 roku pracował w Ministerstwie Paliw i Energii. W roku 1998, po dymisji gabinetu Wiktora Czernomyrdina, został premierem.

 

Od 2005 Kirijenko jest szefem państwowego Rosatomu, spółki zaspokajającej ponad 40 proc. światowego rynku wzbogacania uranu i  17 proc. światowego rynku wytwarzania paliwa jądrowego.

 

Rosatom zrzesza przedsiębiorstwa, spółki i instytucje naukowo-badawcze zajmujące się energią jądrową. Do niego należy też rosyjska flota lodołamaczy o napędzie atomowym.

 

Rosyjski przemysł atomowy, w tym Rosatom, nie zostały objęte sankcjami USA i Unii Europejskiej wymierzonymi w Rosję w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu i agresję na wschodzie Ukrainy.

 

Ostatnio Rosatom wygrał przetarg na dostarczenie sprzętu do elektrociepłowni Sewastopol i Symferopol na Krymie. Spółka ogłosiła, że zamierza go dostarczyć. Rosyjskie media spekulują, że konsekwencją może być nałożenie na nią przez Zachód sankcji.

 

tv.rain.ru, polsatnews.pl