Film o uchodźcach włoskim kandydatem do Oscara

Świat
Film o uchodźcach włoskim kandydatem do Oscara
YouTube

Film dokumentalny "Fuocoammare" (Pożar w morzu) Gianfranco Rosiego jest włoskim kandydatem do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Film, który wygrał tegoroczny festiwal w Berlinie, przedstawia dramat uchodźców płynących na włoską wyspę Lampedusa.

Film Rosiego był prezentowany na ponad 40 festiwalach, trafił do kin w 13 krajach i zdobył entuzjastyczne oceny światowej krytyki jako poruszające spojrzenie na kryzys migracyjny - przypominają włoskie media w poniedziałek, gdy dokonano wyboru kandydata do statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

 

Od października dokument o Lampedusie będzie pokazywany w kinach w USA.

 

Reżyser opowiedział w nim między innymi o jednej z największych katastrof łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym, do której doszło 3 października 2013 roku, gdy kilka mil od brzegów tej wyspy zginęło ponad 360 ludzi.

 

Na szczycie Unii Europejskiej na temat kryzysu migracyjnego w marcu tego roku premier Włoch Matteo Renzi rozdał kopie "Fuocoammare" wszystkim szefom państw i rządów krajów członkowskich.

 

Wyboru włoskiego kandydata do Oscara dokonała spośród siedmiu filmów krajowa komisja ds. kinematografii. O nominację ubiegał się też film "Perfetti sconosciuti" Paolo Genovese z Kasią Smutniak w jednej z głównych ról.

 

 

PAP

jak/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze