Godzina policyjna będzie obowiązywać od północy czasu lokalnego (w piątek od godz. 6 czasu polskiego) do godz. 6. Władze zapowiedziały, że każdy, kto pozostanie na ulicach, zostanie aresztowany.


Podczas starć z siłami porządkowymi, które użyły gazu łzawiącego, gumowych kul i granatów hukowo-błyskowych, aby rozpędzić demonstrantów, którzy plądrowali sklepy i rozbijali witryny, 26-letni mężczyzna został postrzelony w głowę. Władze zapewniają jednak, że nie przez policję.


Protesty w Charlotte, które przerodziły się w zamieszki, zapoczątkowało zastrzelenie przez funkcjonariusza we wtorek 43-letniego czarnoskórego Keitha Lamonta Scotta. Według policji nie zareagował on na wezwanie, by rzucił broń. Z kolei rodzina i świadek utrzymują, że w chwili zdarzenia mężczyzna trzymał książkę.


Rodzina Scotta zażądała od władza upublicznienia nagrania wideo przedstawiającego zdarzenie.


Stan wyjątkowy


Według antypolicyjnej organizacji utworzonej na bazie ruchu protestu, Mapping Police Violence, dokumentującej podobne zdarzenia, śmierć Scotta jest 214. zabójstwem czarnoskórej osoby przez policję w tym roku w USA. Nie ma podobnych danych rządowych na szczeblu krajowym.


Protesty w Charlotte trwają trzecią noc z rzędu. Wyjątkowo gwałtowny przebiegł miały w środę wieczorem.


W czwartek wieczorem czasu lokalnego na ulicach Charlotte ponownie zaczęli gromadzić się demonstranci.


Wcześniej gubernator Karoliny Północnej ogłosił w mieście stan wyjątkowy. Do Charlotte skierowano w celu wsparcia lokalnej policji Gwardię Narodową i policję drogową.

 

PAP