Twórczynie filmu "Lokatorki" odebrały studenckiego Oscara

Kultura
Twórczynie filmu "Lokatorki" odebrały studenckiego Oscara
filmschool.lodz.pl
Klara Kochańska i Zuza Kernbach

Klara Kochańska i Zuza Kernbach odebrały studenckiego Oscara w kolorze brązu za film "Lokatorki". Obraz, który powstał w Szkole Filmowej w Łodzi został nagrodzony w kategorii "obcojęzyczna etiuda fabularna". To pierwsze takie wyróżnienie dla tej łódzkiej uczelni.

O wydarzeniu poinformowała na swojej stronie Szkoła Filmowa.


"Lokatorki" ze zdjęciami Kernbach, opieką pedagogiczną Roberta Glińskiego, Wojciecha Marczewskiego i Jerzego Zielińskiego znalazły się w trójce najlepszych obcojęzycznych etiud fabularnych według Amerykańskiej Akademii Filmowej.


Jak informuje Szkoła złoto przypadło filmowi "Invention of Trust" - reżyseria Alex Schaad z University of Television and Film Munich (Niemcy), srebro - "Where the Woods End", reżyseria Felix Ahrens - Film University Babelsberg Konrad Wolf (Niemcy). Brąz otrzymał film "Lokatorki". Nagrodę odebrały: studentka reżyserii Szkoły - Klara Kochańska, oraz absolwentka sztuki operatorskiej - Zuza Kernbach. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Samuel Goldwyn Theater w Beverly Hills.


Współtwórcą scenariusza "Lokatorek" jest Kasper Bajon. Film opowiada o Justynie, samotnej trzydziestoparolatce, która mimo ryzyka, jakie się z tym wiąże, kupuje mieszkanie na aukcji komorniczej. W dniu przeprowadzki do wymarzonego domu okazuje się, że klucze nie pasują do zamka, a Justyna nie może wejść do środka.


Pierwsza nagroda dla łódzkiej filmówki


Student Academy Award powołano w 1972 roku. Corocznie Akademia przyznaje nagrody w 4 kategoriach: film animowany, film dokumentalny, film fabularny i alternatywny. Równolegle obok kategorii dla studentów szkół filmowych USA - kategorie dla studentów zagranicznych. Laureaci tzw. studenckiego Oscara otrzymali aż 46 nominacji i 8 statuetek. Należą do nich m.in. Robert Zemeckis i Spike Lee.


Nagroda Student Academy Award dla filmu Klary Kochańskiej to pierwsza w historii nagroda dla filmu wyprodukowanego w Szkole Filmowej w Łodzi.


Student Academy Award to nie pierwsze wyróżnienie dla filmu "Lokatorki". Podczas 31. edycji Warszawskiego Festiwalu Filmowego film został wybrany najlepszym filmem krótkometrażowym - otrzymał Short Grand Prix. "Lokatorki" nagrodzono także w Hongkongu podczas Global Chinese Universities Student Film and Television Festival - Złotą Nagrodą dla najlepszego filmu zagranicznego.


Film miał swoją projekcję również na festiwalu w Karlowych Warach, podczas którego Klara Kochańska wzięła udział w programie Future Frames, który miał zwrócić uwagę branży filmowej na młodych twórców - wartych obserwowania.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze