Tajwan: były oficer wywiadu skazany za szpiegostwo na rzecz Chin

Świat
Tajwan: były oficer wywiadu skazany za szpiegostwo na rzecz Chin
Flickr/Will Clayton/CC BY 2.0

Były oficer tajwańskiego wywiadu został skazany na 18 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Chin - podały w piątek tajwańskie media. Major Wang Tsung-wu został skazany dzień wcześniej za szpiegostwo i złamanie przepisów dotyczących wywiadu i bezpieczeństwa.

Sąd nie ujawnił żadnych szczegółów dotyczących sprawy ze względu na bezpieczeństwo narodowe. AFP zwraca uwagę, że wyrok zapadł w momencie, kiedy pogarszają się i tak już napięte stosunki między Tajpej a Pekinem.


Jak podaje tajwańska prasa, Wang mógł zostać zwerbowany przez chiński wywiad, gdy przed 20 laty został wysłany do ChRL jako agent tajwańskiego wywiadu wojskowego. Według tego samego źródła Wang mógł szpiegować dla Pekinu przez ponad 10 lat.


Zbuntowana prowincja


Sąd skazał także emerytowanego pułkownika Lina Hana, również za złamanie prawa wywiadowczego, i skazał go na karę sześciu lat więzienia. Jeden z hongkońskich tabloidów pisze, że major Wang zwerbował pułkownika Lina w 2013 roku, aby pomógł mu przy zbieraniu informacji.


Władze Chin podejrzliwie patrzą na proniepodległościową nową prezydent Tajwanu Caj Ing-wen (Tsai Ing-wen), bez względu na jej zapewnienia, iż pragnie pokoju z Chinami. Chiny uważają Tajwan za swą zbuntowaną prowincję i nigdy nie wykluczyły użycia siły, by przejąć kontrolę nad tą wyspą.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze