Duda oddał hołd ofiarom zamachów na World Trade Center

Świat
Duda oddał hołd ofiarom zamachów na World Trade Center
PAP/Jacek Turczyk

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Duda oddali w środę hołd ofiarom zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Odwiedzili Ground Zero - miejsce, w którym stały gmachy WTC; złożyli też kwiaty pod tzw. "Survivor Tree".

"Survivor Tree" -  "Drzewo Przetrwania" - to grusza wyciągnięta z ruin World Trade Centre w opłakanym stanie, którą przywrócili do życia nowojorscy ogrodnicy. Drzewo zostało na nowo posadzone w Ground Zero w 2010 roku.


Wcześniej prezydencka para prezydencka zwiedziła Giełdę Nowojorską a prezydent zamknął jej środową sesję. Wizyta w Ground Zero była ostatnim punktem wizyty pary prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

 

Podsumowanie pobytu w Stanach Zjednoczonych


Na briefingu prasowym dla polskich mediów prezydent podsumował swój pobyt w Stanach Zjednoczonych. Mówił między innymi o jego aspekcie gospodarczym.  Przypomniał, że w poniedziałek spotkał się z przedsiębiorcami z Izby Handlowej USA. Wieczorem tego samego dnia, podczas kolacji, rozmawiał z przedsiębiorcami z Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu. Byli wśród nich przedstawiciele największych amerykańskich firm, które inwestują w Polsce.
 

- Bardzo dobre spotkanie, w bardzo dobrej atmosferze i przede wszystkim z bardzo dobrą konkluzją. Po pierwsze inwestorzy dobrze się czują w Polsce, po drugie bardzo chwalili Polaków, z którymi współpracują (…). Przede wszystkim mówili, że chcą dalej inwestować w Polsce, że chcą rozwijać swoje przedsięwzięcia gospodarcze w naszym kraju, do czego ich zachęcałem  - mówił prezydent.
 

Najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce

 

Jak dodał, mówił też o planie wicepremiera Mateusza Morawieckiego i zapewniał, że polski rząd będzie starał się tworzyć jak najlepsze warunki do prowadzenia biznesu w Polsce.

 
Prezydent zaznaczył, że istotnym tematem tego spotkania była też kwestia odbudowy w Polsce szkolnictwa zawodowego. - Program odbudowy szkolnictwa zawodowego zakłada konieczność współpracy pomiędzy szkołą a firmą, tak by firma mogła dla siebie szkolić przyszłe kadry. Byli tym bardzo zainteresowani - relacjonował prezydent.

 

PAP

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze